Zajímavosti

Vánoční koření

Vánoční koření - provoní advent a upevní zdraví!

Konec roku je za dveřmi a s ním samozřejmě i doba nejkrásnější, Vánoce. Už cítíte tu vůni? Jehličí, cukroví, vonné svíčky, vánoční koření, které provoní byt a navodí tu ojedinělou a pohodovou atmosféru. Tak by to aspoň mělo být. Když si odmyslíme stres spojený se sháněním posledních dárků, zbývá právě to klidné posezení u svařeného vína nebo punče a mísy cukroví. Chvíle, kdy se můžeme konečně oddávat vůním, chutím a klidu Vánoc.

Vánoční koření, které je synonymem té pravé a ojedinělé vánoční pohody, však nepřináší jen potěšení v podobě libé vůně a chuti. Vánoční koření, jak se dozvíme, je prospěšné i našemu zdraví a psychickému rozpoložení.

Vánoční koření - voní, chutná, zdobí

Hojné využití koření nabízí zcela jiné rozměry kulinářského umění, podporuje fantazii a objevuje nové kombinace chutí a vůní. Směs koření, které máme u nás spojené především se sladkými pokrmy a s obdobím Vánoc, se například v asijské kuchyni hojně využívá při přípravě pokrmů z ryb, drůbeže nebo vepřového masa. Správně zvolená kombinace koření může při přípravě pokrmu také nahradit sůl, čímž umožňuje zdravější životní styl. Omezení soli a její nahrazování vhodným kořením je tak vhodné i při redukčních dietách. Koření dá kromě vůně a chuti jídlu také specifickou barvu, a tak si můžeme pokrm užít i očima.

Chuť a vůně ovlivňuje psychiku

Chutě a vůně mají lidé spojené s určitými zážitky a vzpomínkami. Koření tak může svým způsobem ovlivnit i naši psychiku, náladu a emoce. "Vůně spojené s obdobím Vánoc, tedy koření, které přidáváme například do vánočního cukroví, vánočky apod. většinou navozují klid a pocit bezpečí," jak vysvětluje doktorka, dietoložka Karolína Hlavatá na portálu o zdravé výživě vimcojim.cz. "Koření a jeho směsi bychom však měli volit kvalitní, při použití citronové a pomerančové kůry bychom měli dát přednost bio produktům, běžné produkty pak alespoň velmi pečlivě umýt," dodává odbornice na zdravou výživu.

Jaké koření používáme v období zimy a Vánoc?

V zimě a v období Vánoc se obvykle těšíme z typických vůní těchto druhů koření: anýz, badyán, skořice, hřebíček, kardamom, muškátový oříšek, koriandr, šafrán, vanilka, nové koření a zázvor. Cukroví a další pokrmy či nápoje často obohacujeme také typickou chutí a vůní pomerančové a citronové kůry. Vánoční cukroví má díky těmto směsím koření ojedinělou chuť a vůni, kterou si zpravidla dopřáváme jen v tomto období adventu, používáme je však také třeba do marmelád a do domácích sladkých likérů.

Jak a čím může našemu zdraví prospět vánoční koření?

  • anýz do perníku - pomáhá při trávení, bolestech břicha a nadýmání
  • badyán do čaje - působí proti kolikám a revmatismu, má antivirové účinky
  • hřebíček do pracen, punče a svařáku - uvolňuje nervové a svalové napětí, má antibakteriální účinky
  • kardamom s vůní citronu - pomáhá při trávení, bolestech hlavy, při kašli, pálení žáhy a psychickém vypětí
  • koriandr do pečiva - pomáhá při zažívacích a střevních potížích, ulevuje při kašli a nechutenství
  • muškátový oříšek do vánočky - podporuje trávení, ulevuje při křečích žaludku
  • skořice do cukroví, grogu i jablečného závinu - má antibakteriální účinky, pomáhá při nastydnutí, podporuje účinky redukční diety a působí i jako afrodisiakum
  • nové koření do cukroví - má antimikrobiotické účinky
  • šafrán pro sytou žlutou barvu - snižuje hladinu krevních tuků a cholesterol, podporuje trávení, má antidepresivní účinky
  • vanilka (nejen) do vanilkových rohlíčků - uklidňuje, zbavuje úzkosti a nervozity
  • zázvor do čaje i do cukroví - pomáhá při angíně, rýmě a nachlazení, podporuje pocení, prohřívá organismus, pomáhá také při průjmu a potížích s trávením

Zdroj: www.vimcojim.cz

Výživou ke změně

 

PROSINEC - PODPORA TLUSTÉHO STŘEVA

Na dveře klepe prosinec, moji milí, poslední měsíc roku. Ani se tomu nechce věřit, ale adventní čas je tu!

V prosinci je nejzatíženějším orgánem tlusté střevo. A to i bez ohledu na blížící se Vánoční svátky spojené v našich zeměpisných šířkách s nezřízenou konzumací cukroví, vánoček, štol, majonézových salátů a smažených řízků, které následuje pečená kachýnka a ve finále Silvestrovská všehochuť zalitá spoustou alkoholu J Jojo, my Češi slavíme dost divným způsobem ;-)

Jako obvykle troška opakování z biologie -  tlusté střevo je konečný úsek trávicí trubice, kde probíhá finální zahušťování a vyměšování potravy z těla. V tlustém střevě se vstřebávají zbylé vitamíny a minerály a také voda. Nestravitelné zbytky jsou zahušťovány, vzniklé výkaly odchází konečníkem z těla ven. Na procesu tvorby stolice se významně podílí zde usídlené symbiotické bakterie – tzv. střevní mikroflóra. Tlusté střevo člověka je dlouhé asi 1,5 metru a má průměr 5–7 cm. 

Střevo má za úkol provádět látkovou výměnu a přes svou stěnu předává tělu látky potřebné pro život. Soli, voda, vitamíny se dostávají aktivním transportem ze střeva do krve. Zanesené tlusté střevo pak hůře plní svou funkci a člověk, ač plně nasycen, v podstatě trpí podvýživou.

Říká se (a podle mě naprosto správně), že střevo je základem našeho zdraví. V jakém stavu máme střeva, tak se cítíme a tak vypadáme.
Síla našeho imunitního systému závisí na stavu našeho střeva ze 70 až 90%!!!

Střevo je osídleno velkým množstvím mikroorganismů. Některé jsou pro nás prospěšné, jiné ne. A tady je na místě se zamyslet nad tím, jaké potraviny tělu dodáváme. Spousta potravin, které jíme, zakyselují náš organismus (např. uzeniny, cukrovinky, cukr, káva,  alkohol  a mnoho dalších – doporučuji přečíst si knížku Pryč s kyselostí od Kurta Tepperweina. Možná prima vánoční dárek J) a v kyselém prostředí se daří dobře kvasinkám a plísním. A ty se množí a množí, což porušuje křehkou rovnováhu mikrokultury našeho střeva, dochází ke kvašení a hnití trávené potravy a vzniká kal, kterým si zalepujeme střevo. Kal se postupně hromadí a přilepuje na stěny střeva, přidávají se další a další vrstvy, ty tvrdnou a vnikají tzv. kalové kameny. Uvádí se, že mohou vážit až 10 kilogramů!!! Tím se střevo stává méně pohyblivé, trávená potrava postupuje pomaleji, může docházet i ke stagnaci, přichází zácpa. Udělejte vše pro to, abyste nemuseli sáhnout po projímadle. Pokud s tím začnete, budete mít velký problém vyprázdnit se přirozeně. Naučte své střevo znovu pracovat! A řešte PŘÍČINU zácpy, ne jen důsledek! Pokud se příčina zácpy dlouhodobě neřeší, ze střeva se stane zanesená odpadní šachta, kterou budou zbytky potravy procházet naprosto bez povšimnutí a zácpy se změní v déletrvající průjmy.

Párovým orgánem tlustého střeva jsou plíce. Proto nemoci horních cest dýchacích mají často původ ve střevu. Oslabené tlusté střevo se projeví na stavu dýchací soustavy a imunitě.

Po psychické stránce se problémy tlustého střeva projevují zadržováním přežitých a neaktuálních emocí, problémy s dáváním a přijímáním na citové rovině, pocitem nedostatečného ocenění, zneužívání a někdy až depresí. Pouvažujme tedy, co nás trápí a nechce pustit.

Co tedy dělat a jíst, abychom tlusté střevo nezatěžovali???

  •          Tlusté střevo je nejaktivnější mezi 5. a 7. hodinou ranní. I když v tomto čase vstáváte, je lepší nesnídat. V tuto dobu probíhá u zdravého jedince vylučování. Ten, kdo má s vylučováním potíže, si může dát sklenici teplé vody se špetkou soli, nebo se švestkovou šťávou (postačí i vyluhovat bio sušené švestky ve vodě). Snídani odložte po 7. hodině, kdy je nejaktivnější žaludek.
  •          Po 19. hodině nejezte vůbec nebo jen velmi střídmě.
  •          Hlídejte si dostatečný příjem tekutin. V létě nám jde většinou doplňování tekutin lépe než v zimním období. Proto si pitný režim opravdu hlídejte. Pijte teplou vodu, čaje a opět si neodpustím zmínit oblíbený zázvorový čaj.
  •          Jezte potraviny bohaté na vlákninu – luštěniny (fazole, sóju, hrách, cizrnu), obiloviny – zvláště se přimlouvám za ty bez lepku (jáhly, pohanka, quinoa), rýži (ideálně natural), otruby, celozrnné obiloviny a klíčky, lněné semínko, zeleninu (pórek, cibuli, řepu, mrkev, topinambury, artyčoky atd.) a ovoce (fíky, švestky, hroznové víno, melouny, dýně, jablka, hrušky). Dále med a kvalitní rostlinné oleje, pokud trpíte zácpou, přidejte Psylium nebo Aloe Vera.
  •          Samostatně chci zmínit pro střevo opravdu zázračné - obyčejné KYSELÉ ZELÍ, především to netermizované, nesterilované a ani jinak tepelně neupravované. Nejcennější složkou kyselého zelí je kyselina mléčná, která pomáhá obnovovat poškozenou střevní sliznici a pomáhá při trávení v žaludku tím, že kompenzuje nedostatek tvorby kyseliny solné. Dále obsahuje probiotické bakterie a nezanedbatelné množství celulózy, která pomůže průchodnost střev.
  •          Neopomenu zmínit i KVÁSKOVÝ CHLÉB, který je výrazně lépe stravitelný než ten z droždí, má nižší glykemický index a tím přispívá ke stabilizaci hladiny krevního cukru, má antibiotické účinky (díky fytoalexinům, vznikajícím v průběhu fermentace), posiluje střevní mikroflóru a tím i naši imunitu, právěé právě díky bakteriím mléčného kvašení, které vznikají kvašením žitné mouky a vody.
  •          Čím jednodušeji budete jíst, tím lépe. Pokuste se vynechat chemicky upravované potraviny, polotovary, bílou mouku, bílý cukr, mléko, uzeniny, sladkosti, pozor na kávu a alkohol.
  •          Na odhlenění použijte lotos. Sušený kořen lotosu koupíte v prodejnách zdravé výživy nebo v prodejnách s kořením – stačí povařit. Dále doporučuji zázvor a skořici a fenykl.
  •          Hýbejte se, pořádně dýchejte, zajděte si do sauny a hlavně buďte pozitivní, v klidu a užívejte si krásu blížící se zimy!
  •          V aromaterapii vyzkoušejte rozmarýn a santal.
  •          Udělejte radost nejen svým blízkým, ale i sobě a kupte si třeba šperk z citrínu nebo jantaru, které vám do zimních dní vnesou trochu světla. Oba kameny předávají poselství, že život je v podstatě teplo a slunce, a tím nás zbavují strachu a navozují pocit jistoty a vyrovnanosti. Pomáhají posilovat imunitu narušovanou každodenním stresem a potíže zejména psychosomatického původu - žaludeční a žlučníkové nevolnosti a střevní problémy. Přiložením na hrdlo léčí dýchací cesty.

Abych jen neteoretizovala, zkuste při pečení vánočního cukroví použít bezlepkové a celozrnné mouky, kravské mléko můžete i tady nahradit kvalitním rostlinným, i vánočka se dá upéct jinak, klasickou majonézu zaměňte za kvalitní Sojanézu (v bramborovém salátu to nikdo nepozná). Maso nemusíte obalovat v trojobalu – kupte si Hrašku nebo Italskou směs s kukuřicí, je to výborné. Nebo si dejte pečenou. A pokud se obejdete bez masa, tak třeba řízek z Hlívy ústřičné. 

Prosím, zkuste letos prožít advent klidněji. Když nebude mít dokonale uklizeno, svět se nezboří a Mikuláš i Ježíšek k vám přijdou i tak. Nevyšilujme s nákupy dárků, vždyť ten největší dárek je čas, který věnujeme sobě a svým blízkým.

Krásný prosinec, úspěšné zvládnutí předvánočního šílenství, pohodový advent, a nádherné Vánoce všem dobrým duším ze srdce přeje

Zuzana

Výživou ke změně

 

LISTOPAD - PODPORA PLIC

A máme tu listopad, moji milí!

Po několika slunečných a teplejších dnech, které nám zpříjemnily podzimní prázdniny, přichází nezadržitelně podzim s chladným vzduchem, deštěm, ranními mlhami, nejen v Praze s pokličkou inverze nad hlavou, kdy bude naše imunita silně otestována.

V měsíci listopadu jsou nejzatíženějším orgánem PLÍCE. Ve zkratce opakování z biologie základní školy: Plíce jsou párovým orgánem zaplňujícím převážnou část hrudní dutiny. Dýchání je automatická činnost, kterou považujeme za samozřejmost. Vdechem se k buňkám do plic dostává kyslík, ten potřebují buňky k přeměně živin na energii, a který se krví roznáší po celém těle. Výdechem se z těla dostává oxid uhličitý, jež buňky vyprodukují, ten musíme z těla vyloučit ven. Tím je daná úzká souvislost mezi dýchací a oběhovou soustavou. Dýcháním proudí do plic asi 20 000 litrů vzduchu denně.

Nejsilnější je energie  plic každý den ráno mezi 3. – 5. hodinou. V tuto dobu obvykle nejvíce kašleme a vykašláváme. Nejslabší energie plic je pak každý den odpoledne mezi 15. – 17. hodinou.

Slabost plic se v listopadu projevuje v nedostatečnosti samotných plic, většinou špatným dýcháním, spolu s narušením sliznic a v přehnané citlivosti pokožky. K tomu obyčejně přistupují poruchy lymfatického systému, zejména v oblasti hrudní kosti. Proto jsou velmi vhodné lymfatické masáže.

Plíce jsou v čínské medicíně spojeny s tlustým střevem a potažmo s kůží. Mohou se tedy vyskytnout i problémy s vylučováním jako je zácpa, nadýmání, průjem. Poruchy dýchání se mnohdy projeví i vyrážkou na kůži. Levá plíce odpovídá levé tváři, pravé pak pravé polovině obličeje.

U každého orgánu je možné vysledovat souvislost s psychikou. Plíce jsou "komunikačním" orgánem a jsou-li s nimi potíže, může to být i tím, že majitel neumí nebo nechce komunikovat se svým okolím, nechce s někým „dýchat společný vzduch“, většinou na okolí "kašle". Dýchání je spojováno se schopností přijímat, aniž byste hodnotili, a schopností propouštět, aniž byste měli smutek. Což je moje velké téma J Vzhledem k tomu, že listopad přinese méně sluníčka, dny se rapidně zkrátí, vstávat i vracet se domů z práce budeme za tmy, nebude to s naší náladou a emočním rozpoložením již tak lehké jako v létě. Může nás přepadnout rozmrzelost, smutek - a nedej Bože – i deprese.  Zase si můžeme uvědomit spojení s plícemi ustálenými frázemi typu „hruď se jí sevřela smutkem“, „nemohl strachy dýchat“ a podobně. Uvědomme si proto, jestli své plíce neovlivňujeme také naší psychikou a vědomě s tím pracujme.

Jak tedy pomoci v listopadu (a nejen v listopadu) našim plícím? A co jíst?

  • Vzrůstá potřeba pikantní chuti, která organismus zahřeje. Tu nám zajistí hlavně koření a bylinky: pepř, chilli, zázvor, kari a masala směsi koření, ale také česká klasika - pikantní pažitka, dále hřebíček, kardamon, skořice.
  • Ovoce:  jablka, hrušky, švestky – i sušené, stejně tak brusinky, rakytník. Názory na citrusy se různí, ale komu nevadí, jsou dobrým zdrojem vitamínu C. Já tedy upřednostňuji ovoce z našich krajin, ale každému, jak je libo, poslouchejte své tělo. Takový citron opravdu ničím z našich končin asi nenahradíte.
  • Zelenina: cibule, česnek, feferonky, křen, zelí, řepa, ředkev, kořenová zelenina – mrkev, petržel, celer, květák, brokolice, kapusta, kedlubny, pórek.
  • Obilniny-luštěniny: rýže (ideálně natural), pohanka, jáhly, ovesné vločky, ječmen, špalda a quinoa. Z luštěnin – ideální jsou červené fazole (jeden z nejlepších zdrojů antioxidantů vůbec!), červená čočka, sója.
  • Nezapomínejte na MED! Prospěšné účinky medu jsou známé po staletí. Med obsahuje vitamíny skupiny B, vitamin C, vitamin E, minerály draslík, vápník, fosfor, antioxidanty, aromatické látky, silice, enzymy a další. Dle vědeckých dokladů má med antibaktericidní účinky (ničí některé bakterie) a antivirové účinky (ničí některé typy virů). Působí proti infekcím jako je rýma a chřipka. Med rozpuštěný v horké tekutině (v čaji) účinně rozpouští hleny. Velmi účinný a odzkoušený recept, který pomáhá při urputném kašli – nakrájejte cibuli, zalejte medem a nechte v uzavřené sklenici pustit silice. Tento sirup pak podávejte po lžičkách. Zvládnou ho sníst i děti. Opatrně v případě, že máte problémy s žaludkem.
  • Hodně pijte  - teplou vodu s citronem, s medem a také čaje – jak bylinné, tak třeba zelené a opět zmíním zázvorový čaj, pro zahřátí je výborný i yogi masala čaj (dobře povařené koření na yogi tea ve vodě, přidat kvalitní sypaný černý čaj, na závěr mléko – může být i rostlinné – a med). Takhle večer doma u zapáleného krbu je mnohdy lepší než láhev vína ;-) I když …. Přichází i doba svařáčků a medoviny, takže hurá!
  • A protože pro podporu imunity jsou velmi důležité antioxidanty, zmíním i čokoládu, abych vás potěšila. Kvalitní, v přiměřeném množství, výborný zdroj hořčíku a pohody ;-)
  • Kdo je stejně jako já milovníkem omáček, nezavrhujte je. Je to česká klasika, jen se je třeba naučte vařit trošičku jinak – zahušťovat můžete místo bílé mouky quinoovou, pohankovou, nikdo to nepozná. Zkuste připravovat různá soté, kari a dáhly, jejichž základem je kořenová zelenina, luštěniny, maso nebo jeho náhražka a rostlinné (například kokosové či rýžové) mléko či smetana, k tomu rýži nebo těstoviny a máte za chvíli oběd na stole.
  • Masožrouti – je čas zvěřiny. I já ji mám ráda a určitě neodolám. Zvěřina obsahuje velké množství vitamínů A a B, nenasycených mastných kyselin a minerálních látek, jako jsou vápník, železo nebo fosfor. Dalšími výhodami zvěřiny jsou vysoký podíl bílkovin, málo tuku a lehká stravitelnost. Což se nedá už tak říct o Svatomartinské husičce, ale tradice je tradice ;)
  • Ideální jsou na podzim a v zimě polévky a vývary. Naučte se je vařit a jíst! Je to velmi vděčný a rychlý pokrm. Pokud si zvyknete do nich přidat i luštěniny nebo obiloviny, budete mít nutričně komplexní, zdravé a zahřívací jídlo.
  • Jako celý podzim a zimu dávejte přednost jednoduché tepelné úpravě – vaření, pečení.
  • Při dýchacích problémech vynechte zahleňující potraviny jako mléko, výrobky z bílé mouky, bílého cukru, smažená a tučná jídla.
  • V aromaterapii zkuste jedli, borovici nebo eukalyptus.
  • Udělejte si radost a kupte si šperk s tyrkysem nebo akvamarínem, kameny spojené s hrdelní čakrou. Nošené v blízkosti této čakry zmírňují podráždění a agresivitu, pročišťují hlas a slova, podporují schopnost vyjadřovat se od srdce a říkat to, co opravdu chceme. Zmírňují negativismus a vnáší do pochmurných dnů a depresí jasné světlo. Pomáhají při léčbě horních dýchacích cest, řeči, sliznic, plic, zmírňují kašel, astmatické záchvaty, uvolňují napětí v šíji, spazmus, bolesti čelistí, dásní a zubů.

Užívejte si podzim, dejte tělu i duši, co si žádá. Buďte v pohodě a nenechte se svázat přílišnou striktností a dogmaty o tom, co je dobré a co ne. Nezapomínejte na pohyb, vyjděte ven procházku, zaběhejte si, nebo jděte na hodinu jógy, každý, co máte rádi. Dopřejte svému tělu i mysli odpočinek, dopřejte si masáž, lymfodrenáž nebo saunu. Bavte se a mějte se rádi! Nám to vše zajistí už příští víkend HARMONIZAČNÍ POBYT S JÓGOU, ASTROLOGIÍ A MOU KUCHYNÍ V HAMERNICI! Moc se těším! A i ten svařáček a masala čaj proběhnou ;)

Krásný podzimní čas s otevřenou optimistickou myslí a klidným čistým dechem vám ze srdce přeje Zuzana, Výživou ke změně

Výživou ke změně

 

ŘÍJEN - PODPORA ŽALUDKU

A máme tu říjen, moji milí!

Po měsíci září, kdy jsme se horko těžko snažili vzpamatovat z faktu, že prázdniny a dovolená jsou za námi, je tu říjen. Měsíc, kdy nás po ránu vítá mlha a chladnější teploty, sluníčko, pokud vůbec vykoukne, nemá už sílu a dny se zkracují. Nacházíme se ve fázi ZEMĚ, která nás zklidňuje a drží nohama doslova na zemi a může přinášet i melancholii. Ale nevěšme hlavy a doufejme, že letošní podzim bude krásně barevný a bez plískanic. Snažme se toto klidnější období využít v náš prospěch.

V měsíci říjnu je nejzatíženějším orgánem ŽALUDEK. Na začátek jako vždy krátké opakování z anatomie: Žaludek je dutý orgán vakovitého tvaru, součást naší trávicí soustavy, uložený v dutině břišní pod levou klenbou brániční, mezi slezinou a játry. Navazuje na jícen a z druhé strany z něj vychází dvanáctník. Jeho tvar a velikost se mění v souvislosti s jeho naplněním a polohou těla. Objem žaludku u průměrného člověka je jeden až dva litry a dosahuje velikosti mezi 25 až 30 cm. Jeho funkcí je mechanický (peristaltika) a chemický (enzymatická úprava) rozklad tráveniny. Dále zpracování, smísení a promíchání potravy před jejím přesunem do střeva.

Žaludek je nejaktivnější ráno mezi 7. a 9. hodinou. Nejslabší energii má žaludek mezi 19. a 21. hodinou.

K častým onemocněním žaludku patří dyspepsie jako soubor trávicích problémů, žaludeční neurózy a kinetózy, zánět žaludeční sliznice a defekt žaludeční sliznice způsobený naleptáním kyselinou chlorovodíkovou, známý jako žaludeční vřed. Ale také menší problémy jako pálení žáhy, tlak v žaludku po jídle apod. To, že s naším žaludkem není něco v pořádku se může projevit i v dutině ústní, krvácením dásní, afty, stavem našich rtů a zubů či nedostatky na kůži v oblasti kořene nosu.

Žaludek je více než který jiný orgán našeho těla spojen s naší psychikou. Tvorbu žaludečních šťáv ovlivňují kromě jiného i emoce. Deprese a strach jejich tvorbu snižují, agresivita a rozhořčení naopak zvyšují, problémy v citovém životě většinou přinášejí i žaludeční potíže. Znáte věty typu: Kdo ti leží v žaludku, co nemůžeš strávit? Znáte to chvění v oblasti břicha, když máte před důležitou schůzkou, prezentací nebo nějakým podstatným krokem? Někdo dokonce z nervozity a stresu může i obsah žaludku vyzvrátit. Pokud nebudete mít pevný žaludek, bude pro vás těžké strávit životní zkoušky.

Jak tedy v říjnu (a nejen v říjnu) pomoci našim žaludkům a co jíst?

  • Jezte v klidu, jídlu se věnujte a vždy ho dobře rozkousejte.
  • Zamyslete se nad tím, jak často jíte a jestli jíte tehdy, kdy máte hlad. Často jíme spíše z psychických pohnutek, ze zvyku, ze stresu, kvůli našim vnitřně zafixovaným programům. Pokuste se nechat žaludku prostor, aby předchozí jídlo stihl zpracovat a jezte, až budete mít opravdu pocit hladu.
  • Zamyslete se nad množstvím jídla, které sníte najednou. Podle tradiční čínské medicíny bychom měli v jedné porci sníst pouze tolik tuhé stravy bez vody, kolik by se vešlo do mističky vzniklé spojením našich dlaní. Úsměvné, že? Zkuste si představit, jak klasický český oběd o 3 chodech rvete do spojených dlaní :) Určitě to stojí za zamyšlení.
  • Zkuste snídat, i když na to nejste zvyklí. Ráno je žaludek nejaktivnější a taková teplá obilná kaše nebo polévka ho krásně pohladí. Naopak večer žaludek pozdním jídlem nevysilujte, proto jej šetřte spíše lehčími jídly.
  • Nekombinujte v jednom jídle druhy potravin, které se tráví jinak – např. bílkoviny se sacharidy, ovoce se zeleninou, čerstvé ovoce jezte samostatně a do kaší volte raději ovoce sušené.
  • V říjnu přichází období vhodné pro podzimní půst a ten vřele doporučuji. Půstem si žaludek, střevo a celé trávení odpočine a bude mít možnost se pročistit a nabrat dech před zimou. Půst má mnoho variant, nemusíte být hned několik dní jen o vodě, ale můžete si vybrat půst vhodný právě pro vás, který odpovídá vašemu typu a životnímu stylu - např. jednodruhová jídla, šťávy, nebo dát trávení odpočinout pravidelně 1 den v týdnu. Určitě si o půstu něco přečtěte, než se do něj pustíte – skvělá je Velká kniha půstu od Ruedigera Dahlkeho.
  • Používejte koření a bylinky: kmín (celkově zlepšuje zažívání, přidává se do všech těžce stravitelných jídel), fenykl a anýz (proti nadýmání), zázvor, máta, hřebíček, skořice, bazalka (posiluje žaludek), estragon (pomáhá při zažívacích potížích), kerblík (čistí játra), kopr (posiluje orgány trávící soustavy), šalvěj (utišuje žaludeční bolesti, podporuje trávení), pelyněk (proti nechutenství), kurkuma, kardamon, muškátový oříšek, heřmánek.
  • Z ovoce výjimečně doporučím exotické - banány (přírodní antacid = neutralizuje žaludeční kyselinu), ananas, papáju, granátové jablko, fíky. Ale nezapomeňte ani na česká jablka a hrušky, jsme v jejich sezóně, tak hurá do sadů a na trhy!
  • Ze zeleniny - určitě brambory (také přírodní antacid jako banán), zelí (zejména šťáva z bílého zelí na žaludeční vředy), mrkev, dýně, celer, pórek, cuketa, saláty, květák, olivy. Česnek a cibuli vždy dobře tepelně upravené.
  • Obilniny bez lepku jako rýže, pohanka a jáhly, pak ovesné vločky, ječmen, špalda, z luštěnin červená čočka.
  • Z pochutin med a v malém množství kakao
  • Zakysané mléčné výrobky - bílý jogurt, kefír a rostlinná mléka
  • Z masa bílé druhy - krůta, kuře, králík, ryba
  • Pozor na lepek, bílou mouku, droždí, bílý cukr, tuk, alkohol, kávu, silné čaje, přemíru koření-obzvlášť pepř, kari.
  • Ideální je jednoduchá a nekombinovaná příprava - vaření, pečení, dušení. Vyhýbejte se smažení.
  • A jako vždy – hýbejte se! Jděte do přírody, zhluboka dýchejte, meditujte. Hluboký břišní dech váš žaludek i psychika ocení. Zajděte si na masáž nebo do sauny. Nezapomínejte odpočívat!
  • V aromaterapii zkuste citron nebo mandarinku na pročištění a rozveselení.
  • Udělejte si radost a kupte si šperk se žlutým jaspisem, který pomáhá při problémech se žaludkem a trávením. Celkově harmonizuje v těle žlázy s vnitřní sekrecí. Učí nás větší toleranci a porozumění lidem, se kterými sdílíme svůj život. Nebo si pořiďte žlutý kalcit, ten zbavuje černých myšlenek a uklidňuje nervy. Můžete si jej přikládat na oblast břicha, nebo si trošku zakouzlit a připravit si elixír z vody, ve které se kalcit louhoval a ten po ránu vypít.

Přichází ideální doba pro přehodnocení toho, jak se o svou psychiku a svá těla staráme. Ještě máme dost síly načerpané v létě, nechci strašit, ale bude hůř :) Věnujte se sobě samým, pokud se rozhodnete pro půst, berte to jako cestu k tomu, něco ve svém životě změnit. Ať už to bude vaše zajeté stravování, vztah, ve kterém se trápíte, nebo pocit, že nic nestíháte a něco vám utíká. Ono vám nic podstatného neuteče, někde to na vás čeká, možná se dokonce přímo nabízí, jen to přes spěch nevidíme.

 

Krásný začátek podzimu bez žaludečních neuróz vám ze srdce přeje Zuzana

VÝŽIVOU KE ZMĚNĚ

 

PRVNÍ POLOVINA ZÁŘÍ - PODPORA SLEZINY

A máme tu ZÁŘÍ, moji milí!

Prázdniny jsou nenávratně pryč, děti opět nastupují do školek a škol, my se zase budeme muset vrátit ke koloběhu všedních dní. Ale neklesejme na mysli. Doufejme, že letošní pozdní léto má v záloze ještě pár krásně teplých dní, které si budeme moci užít.

V měsíci září jsou nejohroženější hned orgány dva. V první polovině září je to slezina, v druhé polovině pak slinivka břišní (ale o té až v půlce měsíce).

Opět na začátek krátké opakování z anatomie: Slezina se nachází v těle pod levým žeberním obloukem a to hluboko v dutině břišní, proto standardně není hmatná. Tvarem se podobá kávovému zrnu o délce 12 až 20 cm. Slezina je největší lymfatický orgán našeho těla. Je důležitým článkem imunitní obrany organizmu. Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr, denně slezinou proteče 250 - 350 litrů krve, ze které odstraňuje poškozené nebo zanikající krvinky, bakterie, chemické látky a barviva, která se do těla dostávají spolu s potravou.

Nejsilnější energie sleziny je každý den dopoledne mezi 9. a 11. hodinou, nejslabší pak večer mezi 21. a 23. hodinou.

Problémy sleziny souvisí se stavem našeho lymfatického a imunitního systému. Ve slezině se odrazí všechny změny v těle, ale samotnou slezinu můžeme přímo ovlivnit jen velmi těžko. Oslabení sleziny může naznačovat to, že často trpíme virózami, opary, jsme málo odolní vůči nachlazením, infekcím, máme špatný krevní obraz s nedostatečností bílých krvinek. Onemocnění, které je asi nejvíce se slezinou spojováno, je infekční mononukleóza.

To, že s naší slezinou není něco v pořádku, se může akutně projevit náhlou ostrou bolestí v levé horní polovině břicha, pocity mdloby, rychlým pulsem, dušností a husí kůží. Oslabení sleziny provází poruchy zažívání, plynatost, únava, sklon k modřinám, otokům, brnění končetin, výtok z nosu, záněty dutin, záněty dásní, afty a problémy s ukotvením zubů, gynekologické záněty. Slezina ovlivňuje podle tradiční čínské medicíny i naši tělesnou konstituci, proto lidé s oslabenou slezinou mají oslabené a nepevné svalstvo (mohlo by vás zajímat, že u žen se to pozná např. na pevnosti prsní tkáně).

Z duchovního pohledu je slezina spojena s naší vitalitou a chutí do života. Pokud jsme nadmíru starostliví a ustaraní, věčně něco hodnotíme, kritizuje, zvažujeme, trápíme se neustálým dumáním o problémech bez jakékoli naděje na jejich zdárné vyřešení, pokud se vracíme k již prožitému, tomu, co již nezměníme, oslabíme nejen naši psychiku, ale i slezinu.

A jak tedy v září a nejen v září pomoci naší slezině a co jíst?
Slezina miluje vše sladké! Pokud jí tuto chuť nedodáme v kvalitních zdrojích, bude nás zřejmě „honit mlsná“.
Jezte zralé sladké ovoce – jsme v období, kdy dozrávají jablka, hrušky, švestky. Vrhněte se k místním zemědělcům nebo na farmářské trhy na nákupy. Ale dejte si už klidně i datle, fíky, rozinky a další sušené ovoce. Výborné jsou i jedlé kaštany.
Jezte zeleninu – dýně je královnou tohoto období a lze z ní vykouzlit úžasné pokrmy! Naleznete je třeba zde: https://www.vyzivoukezmene.cz/zajimavosti/recepty. Dále pastiňák, bílá ředkev, kořenová zelenina, červená řepa, kedlubny, sladké i klasické brambory, květák, křen, houby, cibule, česnek, zelí. Zeleninu lehce duste, nebo vařte a kvaste.
Z obilovin jsou nejvhodnější jáhly, pohanka a rýže. Vyhýbejme se bílé mouce. Co takhle upéct si doma klasický jáhelník s jablky a švestkami?
Z luštěnin fazole, zejména adzuki a cizrna.
Z bylinek a koření už zase pomalu přicházejí ke slovu zázvor, skořice, badyán, hřebíček, kardamon, které zahřejí a odvedou vlhkost, kterou slezina nemá ráda. Ale také máta, kmín, fenykl a šalvěj pro podporu trávení.
Hodně pijte! V tomto období už upouštíme od pití ovocných a zeleninových šťáv. Ideální jsou čaje a vlažná či teplá voda, bezinková šťáva, místo kávy raději melta.
Vyhněte se sladkostem, bílému rafinovanému cukru, slaďte medem nebo melasou. Omezte tučná jídla a mléčné výrobky. Z masa volte kvalitní drůbež a hovězí, ale třeba i sardinky a makrelu na vypuzení vlhkosti.
• Klasická rada – hýbejte se, nejpřirozenějším pohybem je chůze, tak šup do lesa na houby. A jako vždy doporučuji jógu, jak jinak.
Pozor na změnu počasí, nepodceňujte prochlazení a dobře se oblékejte zejména na večer. Je dobré mít oblíbenou deku nebo pléd, do kterého se můžeme zabalit hlavně v hodinách, kdy je naše slezina nejslabší. V tomto období není příliš vhodná sauna, protože slezina ocení spíše suché teplo.
V aromaterapii – zkuste šalvěj, která dodá útěchu, růži, která potěší srdce nebo povzbuzující ylang-ylang.
• Udělejte si radost a kupte si na sebe něco žlutého a náramek či náušnice s hematitem. Hematit je velice silný kámen, který nás nabíjí energií a to i v případě velké vyčerpanosti. Podporuje krevní oběh, pomáhá při křečích, voda Hematitu čistí zevnitř žaludek i močové cesty. Tento kámen poskytuje ochranu před negativními duchovními vlivy, přináší vnitřní klid, životadárnou energie, vitalitu, vůli, odvahu, rozhodnost, vyrovnanost.

Takže radím – snažte se nestresovat náporem zářijových povinností, buďte nad věcí, zejména maminky – nepřehánějte to se starostlivostí. Dejte všemu čas, však ono si to „sedne“. Snažte se zachovat duševní zdraví i rodinnou pohodu.

Krásné babí léto a začátek září s dostatkem optimismu vám přeje

Zuzana


<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>