Pozvánky

SM systém a Norbekov

31.08.2011 19:12

SM systém - cvičíme u nás každé úterý ve cvičení s názvem Zdravé tělo a mysl

 

SM systém

Jak cvičení SM Systém léčí bolesti zadUkázka cvičení SM Systém MUDr. SmíškaCo způsobuje bolesti zadTři základní cviky SM systému

Kdo může cvičit

Cvičení je vhodné pro jakoukoliv věkovou skupinu od 5 let do 100 let – děti, ženy, muži, senioři, těhotné, nevrcholové i vrcholové sportovce. SM systém je vhodný pro lidi s problémy bolesti zad nebo kteří chtějí poruchám páteře předejít. Cvičení má také velký význam u prevence a léčby poruch velkých kloubů – kloub kyčelní, kolenní a ramenní, kluby nohou a klenba nožní. Tuto metodu využívá i mnoho vrcholových sportovců jako kondiční trénink s cílem zlepšit sportovní výkon a předejít přetížení a degeneraci páteře a velkých kloubů při sportu.

Co je SM systém

Metoda "SM systém" neboli "Stabilizační a Mobilizační Systém" se opírá o 30let postupného vývoje a 25 let klinických zkušeností s tímto cvičením u pacientů s bolestmi páteře v bederní, hrudní i krční oblasti, u pacientů s akutním výhřezem ploténky a u skoliózy. V Německu je dokonce léčba (cvičení SM systém) touto metodou hrazena zdravotní pojišťovnou.

Cvičení se skládá se sestavy cviků dle MUDr. Richarda Smíška, které pomáhají správně aktivovat spirální svalové řetězce a tím umožnují protahovat páteř směrem vzhůru a zajistí tak ploténkám mezi obratli dostatečný prostor pro léčbu a regeneraci. Díky špatným návykům (sedavé zaměstnání, práce na notebooku) máme spirální svalové zřetězení ochablé a zároveň velmi přetěžované vertikální svalové zřetězení, které způsobují stlačování obratlů k sobě a meziobratlové ploténky jsou namáhány.

Zdraví za 10minut denně

Po zacvičení 12ti cviků SM systému za 10minut, uděláte regenerační, protahovací a zároveň posilovací zdravotní program pro Vaše tělo. Díky i jednoduchosti a nenáročnosti, lze provádět doma, na zahradě či u vody. Stačí si jen koupit elastické lano a můžete cvičit.

Jak začít

Pro dokonalé naučení 12ti základních cviků, doporučujeme absolvovat cvičení SM systému ve skupině, kde na Vás bude dohlížet zkušený cvičitel. Pro bezchybnost cvičení a jistotu během provádění cviků je vhodná individuální lekce u terapeuta s manuálními technikami SM systému.

Cvičení SM Systém nejen pro těhotné matky

SM Systém je výborné nenáročné cvičení v těhotenství, kdy zdravě posiluje svaly břišní, hýžďové a svaly pánevního dna. Díky propracovanému systému, se během cvičení protahují svaly přetěžované, jako je oblast krční a dolní část zad – bederní oblast. SM Systém je cesta ke zdraví maminky i dítěte.

SM Systém a skolióza

SM systém léčí skoliózu skrze aktivaci svalových spirál. Tyto spirály vytahují páteř nahoru a dochází k její trakci. Díky cvičení SM systému, dochází k centraci páteře a vyrovnávání skoliotického držení těla. Viditelné výsledky, při pravidelném cvičení, se dostaví za 1-3měsíce při cvičení 2 x 30 minut každý den.

Nord Walking a SM systém

Nord Walking je populární sportovní aktivita, která má pozitivní vliv na zdraví. Často je prováděna špatně a mnoho příznivců této aktivity si ubližují, místo aby si pomáhali. Přečtěte si doporučení pro toto cvičení z pohledu SM systému a jak se vyvarovat špatným pohybovým návykům. Utužte a prohlubte si zdraví do 100 let.

SM systém pro seniory s Artrózou

Mnoho seniorů má problémy s Artrózou v kyčelním a kolenním kloubu a obecně mají problémy s bezbolestnou chůzí. SM systém díky vyrovnání osy těla a správnému aktivování spirál, umožní zastavení a dokonce i zlepšení problému a artrózou. Zároveň umožní prodloužit dobu bezbolestné chůze a to v jakémkoli věku do 100 let.

 
 
 
 

Zázračná rozcvička Norbekova - cvičíme u nás každé úterý v hodinách Zdravé tělo a mysl

15.04.2023 07:47

Před lety se objevilo „na trhu“ další cvičení, jehož autorem je Mirzakarim Sanakulovič Norbekov. Před deseti lety přijel i do České republiky, ale moc tady neuspěl. Odjel se slovy: „Pokud budete mít vy Češi o moje cvičení zájem, přijeďte za mnou do Moskvy.“ Jeho cvičení se ale přece jenom k některým Čechům a předpokládám i Moravanům a Slezanům dostalo. Nejenže tady vyšly jeho tři knihy – Jak se zbavit brýlí, Trénink těla a duchaLekce Dr. Norbekova, ale cvičení podle Norbekova lze objevit i na You Tube ve více nahrávkách, nechybí ani ta s úvodním slovem jeho autora.

https://www.youtube.com/watch?v=61sAOYmr0wE

Další videa a informace najdou zájemci znalí ruštiny také na oficiálních stránkách www.norbekov.com.

 

Mirzakarim Sanakulovič Norbekov - Zázračná rozcvička

Norbekovova metoda spočívá v jednoduchém, ale účinném cvičení, které vám pomůže zlepšit respirační, trávicí, kardiovaskulární, nervový, endokrinní a imunitní systém. Obnovuje flexibilitu těla i mysli.

Cvičení podle Norbekova začíná u uší. Tento orgán dokáže divy. Masáž ucha podporuje lepší prokrvení svalů, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje trávení, odbourává stres, zlepšuje spánek, harmonizuje mysl, uvolňuje šíji, pomáhá při častých zánětech močových cest, posiluje imunitní systém, zlepšuje dýchání… Zkrátka na uších jsou reflexní body, které dokážou nastartovat správnou funkčnost těla.

Následuje cvičení prstů a zápěstí u rukou a pokračuje postupně procvičením celého těla. Podstatou jeho cvičení je, že spolu s tělesným cvičením cvičíte i mysl. Získáte schopnost řídit psychický stav za všech okolností a rozvíjet tak odolnost vůči stresu. Ostatně sám Norbekov říká, že úspěšnost jeho „léčby“ spočívá pouze jedním procentem ve fyzickém cvičení, devadesát devět procent úspěchu se odehrává v našich hlavách. Umožňuje proto odhalit vnitřní rezervy a dovednosti, nastoluje emocionální rovnováhu, rozvíjí pozitivní charakterové vlastnosti a pomáhá řešit problémy.

Zvláštní důraz pak klade na zlepšení sluchu a zraku. Slibuje téměř stoprocentní účinnost.

 

Vyzkoušela jsem Norbekova

Terapeutka Jitka Říhová podle Norbekova začala cvičit. Vedla v Benešově dokonce i kurzy. Dnes už jí stačí dvakrát třikrát týdně si zacvičit. A jak tvrdí, všech pětašedesát cviků zvládne za čtvrt hodiny. Ke cvičení se dostala opačně. Ne tak jako většina lidí, že začnou nejprve trénovat tělo, a pak eventuálně začnou trénovat i svoji mysl. Jako terapeutka si uvědomila, že nestačí pracovat jenom s myslí člověka, ale je třeba zapojit i jeho tělo a „srdce“. „Nikdy mě tělo nezajímalo, věnovala jsem se vždycky pouze mysli s pomocí metody RUŠ (´ruš, co ti vadí´), která rychle a přímočaře řeší aktuální problémy; učila jsem klienty autohypnóze. Sama na sobě jsem si ověřila, že rozhýbu-li nejen mysl, ale i tělo, je účinek daleko vyšší,“ říká Jitka Říhová.

Její kurz navštěvovala i třiaosmdesátiletá paní po operaci srdce. „Vždycky se mě ptala, jak je možné, že v tělocvičně všechny cviky bez problémů zacvičí a doma se zadýchá už při přípravě čaje. Ona totiž v té tělocvičně netrénovala jenom tělo, ale při cvičení zapojovala i mysl,“ podotýká terapeutka.

„Vy zase sedíte v kanceláři a vyřizujete faktury, a vy přemýšlíte, jestli doma nebrečí dítě,“ komentovala často Jitka Říhová chování účastníků svého kurzu. Poznala na každém, zda svoji mysl nechává ležet ladem. Tvrdí, že pozitivní účinky klient cítí již po třech cvičeních, někdy i dříve.

 

Nemusím, chci

Rychlost cvičení nerozhoduje, ale důležité je cvičit správně. A cviky by neměly bolet. Měsíc i déle pak trvá, než se člověk naučí mít správně naladěnou mysl. Dokázat zapojit a udržet nastavenou mysl na pohodu je totiž těžší. Sama je přesvědčena, že si to osvojí každý, i když připouští, že s knížkou v ruce je to obtížnější, než s vyškoleným lektorem.

„Musím se učit, musím pracovat, musím uklidit… musím cvičit. Pokud si budete říkat, že něco musíte, včetně toho, že musíte cvičit, tak je to špatně. Když si ale řeknete, že se chcete cítit dobře a představíte si přitom místo, které máte rádi, a začnete cvičit, pak se vaše cvičení mnohem více zefektivní, výsledky se dostaví podstatně dříve. Opravdu se budete cítit lépe, protože kladnou myslí ovlivňujete průtok krve v těle a ten samozřejmě ovlivňuje činnost všech vnitřních orgánů, svalů i mozku, což je ostatně také sval. Pokud se cítíte dobře, motivuje vás to cvičit dál. Postupně se tak naladíte na pozitivní vlnu i v každodenním životě, vaše sebehodnocení stoupá,“ vysvětluje terapeutka.

Jitka Říhová přiznává, že když totálně změnila myšlení, bála se, že přijde o všechny kamarády. Přišla. Ale potkala jiné, třebaže nebydlí hned za rohem. Raději se vidí s někým stejně pozitivně naladěným jednou za měsíc, než každý týden s pesimistou, který jakoukoliv událost nahlížel jen z negativní stránky. Naopak noví přátelé s ní hledají východisko i z problémů, jimž se nikdo nevyhne.

 

PILATES

31.08.2011 19:09

PILATES

Přínosy Pilates a komu je určeno cvičení

výrazně zvýší ohebnost a flexibilitu, zesílí a vytvaruje svaly

Účinky Pilates - co nám dá

  • výrazně zvýší ohebnost a flexibilitu
  • zesílí a vytvaruje svaly, především svaly břicha, zad, paží, stehen bez mohutného nárůstu svalové hmoty, což ocení zvláště ženy
  • uvolní, zesílí a zlepší funkčnost kloubů, zejména kyčelních, ramenních, kolenních
  • zlepší držení těla a odbourá bolesti zad s tím spojené
  • vyrovnává svalové dysbalance
  • zlepší koncentraci, koordinaci a rovnováhu
  • naučí lépe využívat dýchání, zvýší kapacitu plic
  • působí na prevenci inkontinence
  • vhodná pohybová aktivita při osteoporóze
  • odbourává stres
  • poskytuje prostor pro uvědomění si vlastního těla a těla v pohybu

 

Pro koho je určen

  • není limitován věkem!
  • pro ženy a muže
  • pro lidi s nadváhou
  • pro těhotné
  • pro ženy po porodu
  • pro lidi se sedavým zaměstnáním
  • pro seniory
  • vhodná pohybová aktivita při osteoporóze a dalších civilizačních chorobách
  • pro ty, kteří z nějakého důvodu nemohou vykonávat pohybové aktivity zatěžující kardio-vaskulární systém
  • pro sportovce – jako doplněk ke sportům a pohybovým aktivitám, především tam, kde je opomíjena složka kvalitního strečinku a zapojování hlubokých svalů např. lední hokej, veslování, atletika, basketbal včetně sportů s jednostranným zaměřením, např. golf, tenis, kanoistika apod.
  • pro ty, kteří chtějí posilovat vlastní vahou – ideální k vypěstování pevných, štíhlých a dlouhých  svalů bez mohutného nárůstu svalové hmoty!
  • pro tanečníky

Rady pro začátek:

1. Pokud máte nějaké specifické problémy - zvolte raději alespoň první hodinu individuální

2. Choďte na hodiny, které vedou lidé s kvalifikací a vzděláním určeným ke cvičení Pilates

3. Raději začněte zvolna a postupně přejděte na těžší polohy

4. Jakmile na hodině máte bolesti zad nebo máte pocit, že něco není v pořádku - nebojte to říci cvičitelce - kolikrát stačí málá oprava správného postoje a problémy zmizí

5. Cvičení Pilates je tady od toho, aby snížil bolesti a problémy vadného držení těla a proto vyhledávejte cvičitele, kteří neustále opravují a mají zájem, aby vše bylo tak jak má být

6. Nejdůležitější zásady: Pupík tlačit k páteři, aby došlo ke snížení tlaku na bederní páteř a dojde i k aktivaci tzv. korzetu, Ramena táhnout směrem dolů a lehce dozadu a při cvičení nesmí docházet k bolesti šíje - známka toho, že máte ramena hodně směrem k uším, hlavu táhneme za temenem vzhůru - nesmíme zaklánět a samožřejmě správné dýchání dle dynamiky cviků.

7. Nechoďte cvičení Pilates vyzkoušet jen na jednu hodinu - žádné změny než uvědomění si bolavých svalů po jedné hodině nezjistíte. Je třeba jít alespoň 5x abyste zjistili změny k lepšímu - vadné držení těla si většinou pěstujeme několik let až desetiletí a nemůžeme čekat velké změny za jednu hodinu.

8. Vydržte - každé cvičení je o bolesti, zvyšování zátěží, vytrvalosti a radosti ze sebe!


Více zde:  zivotvkondici.webnode.cz

Představte si lekce cvičení, ze kterých odcházíte s vnitřním úsměvem, který se vám zrcadlí ve tváři. Ve vaší mysli jakoby někdo zadal příkaz „vysypat koš“ a vy s čistou hlavou, plní energie a příjemně naladění odcházíte s pocitem zcela nového těla. Vědomě vnímáte jeho vzpřímené držení a dokonalou souhru všech svalů, které máte plně pod kontrolou. Uvědomujete si své nové dýchání, jistotu a ladnost pohybů – a v duchu si gratulujete k tomu, že jste objevili kouzlo Pilates.

 

Základní principy Pilates

K Pilatesově metodě neodmyslitelně patří jeho základní principy, jejichž zvládnutí podmiňuje dosažení kýženého efektu. Ačkoliv je sám autor této cvičební metody, Joseph Pilates, nikde konkrétně nezaznamenal, z jeho písemných i filmových materiálů jasně vyplývají. Většina jeho stoupenců a žáků uvádí základních šest principů, někteří přidávají sedmý a osmý. Podstatné je, že všechny jsou neměnné. Při učení a nácviku je důležité jejich pochopení a začlenění nejen do cvičení, ale také do života a denních aktivit obecně. Naučit se je nazpaměť zkrátka nestačí, to je jen začátek. Pojďme si tedy principy Pilates společně představit:

Princip první – Koncentrace

Abychom vůbec mohli začít, musíme nejprve plně soustředit svoji pozornost k sobě samým a udržet ji zde po celou dobu cvičení. Naše myšlenky se tak přestanou toulat a sladí se s každou částí našeho těla, s každým pohybem. Jen udržením bdělé pozornosti dosáhneme žádoucích výsledků na všech úrovních.

Princip druhý – Dýchání

Když jsme dokonale koncentrovaní a sami u sebe, můžeme se vědomě zaměřit na dýchání. To je alfou a omegou nejen celého cvičení, ale života samého. V pilates je správné dýchání palivem pro celé cvičení a prolíná se všemi jeho částmi. Bez něj neudržíme pevný ani svůj střed, ani kontrolu.

Princip třetí – Centrum síly

Powerhouse, jak se centrum síly také nazývá, je motorem celého cvičení. Jeho výkon máme pod kontrolou právě dodržováním principů a tréninkem. Jedná se o náš fyzický střed, ze kterého cviky vychází a který zpevňují. Patří sem svaly pánevního dna, svaly břišní a hýžďové.

Princip čtvrtý – Kontrola

Sám J. Pilates nazýval svou původní cvičební metodu Kontrologií. Čím více dokážeme mít každičký pohyb a tělo obecně pod kontrolou, tím rychleji se naše úroveň a výsledky budou posouvat výš, a tím efektivnější bude samotné cvičení i kvalita našeho života.

Princip pátý – Přesnost

Jen když máme pod kontrolou předchozí principy, zvládáme všechny byť i minimální pohyby s přesností. Nezáleží na rozsahu a počtu opakování, které jste právě nyní schopni zvládnout, důležitý je způsob jejich provedení, přesné pohyby a celkové postavení. Jen tak zapojíme do procesu ty správné svaly. Zvládnout pohyb jednou správně přinese větší efekt, než uděláme-li jej osmkrát nepřesně.

Princip šestý – Plynulost

Když zvládáme předchozích pět principů, přichází na řadu plynulost. Každý pohyb by měl vycházet z našeho středu a hladce plynout jeden za druhým. Nepřerušená kontinuita pohybu je tím, čeho je žádoucí dosáhnout a co přirozeně nastává, pokud jsme v plné koncentraci u sebe a u všech cviků v každém okamžiku jejich provádění.

Princip sedmý – Rutina

Při zvládání základních šesti principů se jejich opakováním časem dostaneme do stavu, kdy se otevírá další úroveň vnímání celého cvičení. Všechny procesy se zautomatizují a my nyní začínáme těžit z benefitů, které souhra všech jednotlivých principů přináší. Naše tělo se při cvičení stává dokonale sladěným mechanismem, kde jednotlivé složky automaticky fungují společně a vzájemně se podporují. V tomto momentě můžeme naplno zažít a užívat si krásu pilates.

Princip osmý – Izolovanost

Když jsme dosáhli plné automatizace a koordinace pohybů, zvládáme intenzivně pracovat s každou částí svého těla izolovaně, aniž by zbytek těla přestával fungovat ve zbylých sedmi principech. Například jsme schopni pracovat pouze s bederní částí páteře, přičemž celé tělo zůstává pevné, v přesném postavení a plně pod kontrolou předchozích principů.

 

Joseph Pilates vnímal zvládnutí své metody z pohledu bytí těla, mysli a duše, které jsou v dokonalé koordinaci. Zpočátku bývá náročné všechny principy najednou dodržovat. Z vlastní zkušenosti vím, že u většiny začátečníků bývá zejména třetí až pátá hodina tak trochu kritická. Většinou dochází k tomu, že si cvičící již uvědomují, na co všechno je potřeba se zaměřovat, jak dělat pohyby správně a jak správně dýchat, ale jejich hlava jim to nedovolí. Někteří mají tendence cvičení právě v tomto momentě vzdávat s přesvědčením, že se jej prostě nenaučí. A přitom právě tohle je období, které je u pilates důležité a vítané. Jde totiž o přechodovou fázi, ve které si principy cvičení začíná přebírat nevědomí. Z pohledu NLP bychom řekli, že si v tomto momentě ty principy takzvaně programujeme do naší hlavy. V dalších hodinách je pak začínáme dělat automaticky, stává se z nich rutina. Právě proto je rutina jedním z pilates principů a právě proto je důležité dělat vše od počátku správně.

 

K zamyšlení pro vás:

Projděte si ještě jednou všech osm principů a zamyslete se nad tím, jak je využíváte ve svém životě, v každé jeho určité oblasti, směru, projektu, vztahu, ve všech denních činnostech, ve vztahu ke svému tělu. Hrajte si s nimi a zkoumejte, kde máte všech osm principů naplněných a kde vám který chybí.

Například váš život jako takový:

  1. Koncentrujete se na něj dostatečně?
  2. Dodáváte mu správné palivo?
  3. Má váš život pevné základy?
  4. Máte nad svým životem kontrolu?
  5. Cílíte ve svém životě přesně, víte, co chcete a kam směřujete?
  6. Plyne váš život bez překážek a v tom správném tempu?
  7. Slouží vám vše, co ve svém životě děláte, k užitku?
  8. Dokážete si určit priority a zaměřit se na ně?

Jestli máte chuť učinit tyto principy součástí svého života, není nic jednoduššího, než pustit se do objevování kouzla této cvičební metody. Vzpomínám si na úplně první leták ke kurzu pilates, který jsme s kolegyní Vlastou před lety vytvořily. Stálo na něm:

AŽ POZNÁTE KOUZLO PILATESU, NEBUDETE SI ŘÍKAT: „JDU CVIČIT“, ALE „JDU NA PILATES!“

Autor: Daniela Kalvodová

Zdroj: Časopis Body Mind Work, Centrum Systemiky a NLP s.r.o.

 

<< 1 | 2 | 3