Zajímavosti

VÝŽIVOU KE ZMĚNĚ

 

ČERVENEC - PODPORA KREVNÍHO OBĚHU

A máme tu ČERVENEC, moji milí!

Prázdniny, léto, dovolená, balzám pro tělo i duši J Tak přivítejme toto krásné období bez stresu a těšme se jeho dary. Stále se nacházíme v období elementu OHNĚ a vysoké fyzické aktivity.

Nejohroženější v tomto měsíci není určitý orgán, ale rovnou celá soustava - krevní oběh.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie:  Krevní oběh slouží zejména k transportu živin, plynů a odpadních látek z tkání nebo do tkání. Transportním médiem je krev.Člověk a ostatní obratlovci mají uzavřenou oběhovou soustavu, ta je složená ze dvou hlavních okruhů. Malý srdeční oběh cirkuluje krev mezi srdcem a plícemi, zatímco ve velkém srdečním oběhu koluje krev mezi srdcem a celým tělem, aby byly živiny a kyslík dopraveny k buňkám. Oběhová soustava má v lidském těle celou řadu různých funkcí. Přenáší kyslík do tkání a odvádí CO2. Rozvádí živiny z trávicí soustavy do jater (vrátnicový oběh) a z jater do orgánů celého těla. Odvádí odpadní látky do ledvin (vznik moči) a do kůže (vzniká pot). Rozvádí po těle hormony z endokrinních žláz a teplo (čímž řídí termoregulaci). Zprostředkovává obranu organismu proti choroboplodným zárodkům tvorbou protilátek a mechanickým zničením. Oběhová soustava konečně vytváří a udržuje stálé vnitřní prostředí.

Nejsilnější energie krevního oběhu je každý den navečer mezi 19. a 21. hodinou, nejslabší pak každé ráno mezi 7. a 9. hodinou.

Nejčastěji se problémy krevního oběhu mohou projevit vysokým či nízkým krevním tlakem. Pokud máte vysoký krevní tlak, může se to projevit bolestmi hlavy, závratěmi, hučením v uších, bušením srdce. Pokud naopak nízký, máte chladné končetiny, pokud rychle změníte polohu (třeba při vstávání) může se dostavit až mdloba nebo chvilková závrať, při velkém poklesu tlaku se může zhoršit vidění – já mívám pocit takových „třpytek“, které přicházejí z jedné strany a jakoby zakrývají oko. Dalším projevem špatného krevního oběhu je nedokrvování končetin, mravenčení, křeče svalů, změny srdečního rytmu, těžknutí nohou. Může to být zapříčiněno usazeninami na vnitřní straně cév, které vedou k ateroskleróze neboli kornatění cév, která se týká zejména starších lidí. Samostatnou kapitolou jsou poruchy srážlivosti krve, které jsou dány naší genetickou výbavou. Velice častá je MTHFR mutace, která zapříčiňuje sklon k vyšší srážlivosti.

To, že s naším krevním oběhem není něco v pořádku, můžete poznat podle prokvétání žilek na nose a kolem nosu. Hluboké příčné praskliny na jazyku pak mohou naznačovat dispozici k cévním poruchám mozku.

Z duchovního pohledu je krev symbolem naší životní energie. Proto je například krevní tlak ukazatelem toho, jak dokážeme řídit náš životní rytmus. Jestli moc netlačíme na pilu nebo naopak příliš neustupujeme. Poruchy oběhu pak symbolizují naše nesmíření s osudem, nezpracování těžkých emocí jako je smutek ze ztráty blízkého člověka, zlost po rozchodu s partnerem, vztek na okolnosti, které nám v životě nepřejí. Smiřte se s tím, co nelze změnit a pokuste se netrápit víc, než je nutné.

A jak tedy v červenci a nejen v červenci pomoci krevnímu oběhu a co jíst?

• Opět se snažte se, aby byl váš jídelníček tvořen především přirozenými potravinami z ověřených zdrojů.
• Odlehčete jídelníček! V létě do sebe opravdu není nejmenšího důvodu soukat tučná jídla typu vepřo-knedlo-zelo. Čím jednodušeji se budete stravovat, tím létě. Zkombinujte pár kvalitních surovin a vychutnávejte jídlo, u kterého dokážete rozlišit jednotlivé chutě.
• Jezte sezónní ovoce! A pokud se navštívíte jižnější kraje, dopřejte si i to exotické! Takové čerstvé fíky, to je lahoda! Vykašlete se na hrozící články o tom, že fruktóza je taky cukr. Žádné dogma nikomu k ničemu nepomohlo. Ovoce jezte samotné, nekombinujte je s jinými potravinami, vaše trávení vám poděkuje.
• Jezte zeleninu, co hrdlo ráčí. Ledový salát, čínské zelí, hlávkový salát, květák, brokolice, zelí, kapusta, špenát, růžičková kapusta, zelený hrášek, fazolové lusky, okurky, červená řepa, rajčata, cukety. Zvláště ta listová má velmi dobrý vliv na krvetvorbu. Pamatujte, že zelenina by měla vždy tvořit polovinu porce, kterou máte na talíři. V létě určitě není problém toto dodržet.
• Dopřejte si ryby! Pokud se chystáte k moři, i pokud zůstáváte u nás v Čechách. Připravit rybu není žádná věda, pokud ji máte vykuchanou. Stačí sůl, pepř a bylinky a šup s ní na gril nebo do trouby, případně na pánev. Ryby jsou nejlepším zdrojem Omega 3 mastných kyselin a „hodného“ HDL cholesterolu, který tělu pomáhá rozpouštět usazeniny na stěnách cév.
• Z obilovin volte jednoznačně pohanku! Na našem území je to tradiční surovina a ten největší zdroj RUTINU, který pomáhá zpevňovat cévy a neobsahuje lepek. Pohanku můžete přidávat do polévek místo zavářky, použít na rizoto místo rýže, zkombinovat s bramborami jako přílohu, udělat z ní skvělou pomazánku (chutná jako škvarkovka, pokud to umíte ;)), nebo z ní v kombinaci se zeleninou tvořit různé placičky a veganské sekané (a když do uvařené pohanky vmícháte lžíci tmavé Miso pasty, bude mít směs na karbanátky opravdu masovou chuť). Kupte si pohankovou mouku, kterou můžete v naprostém klidu použít místo klasické pšeničné do koláčů, buchet, ale i na zahuštění omáčky, pokud tedy máte potřebu hustit omáčky….
• Z bylinek – Kopřiva, Řebříček, Hloh, Mochna husí, Meduňka, Třapatka, Arnika, Kostival, Vřes, Ostropestřec, Smetanka, Zeměžluč, Lnice, Bříza, Divizna, Ostropestřec, Sedmikráska, Kontryhel, Rakytník, Bez černý, Česnek medvědí
• Omezte solení! Sůl neprospívá krevnímu tlaku a tělu vůbec. Takže s mírou, prosím. A pokud vás přepadne extrémní chuť na slané pochoutky, zkuste se zamyslet, kolik jste toho dnes vypili? Může to být signál našeho těla, že mu chybí voda. Tělo už si neví rady s tím, jak vám naznačit, že mu dochází voda a vyšle tento signál, aby mělo jistotu, že po těch chipsech se už určitě napijete :)
• Hodně pijte! Obzvláště, pokud nám léto nadělí horké dny. Nejvíce oběhových kolapsů přichází právě v horku, kdy organismus neunese zvýšenou zátěž. Pokud přijdou vedra, šetřete se a pijte. Samozřejmě vodu, s alkoholem v horku pozor. Ale sklenička červeného vína naší krvi taky rozhodně neuškodí a bílý vinný střik vás hezky osvěží ;)
• No a klasická rada – hýbejte se! Alespoň procházky, plavání, jízda na kole, to by mělo k létu patřit neodmyslitelně. V horku nepřepínejte své síly, prostě žádné urputné sportovní výkony za každou cenu o dovolené, když celý rok sedíte na zadku v kanceláři. Krevnímu oběhu pomůžete i hlubokým, pomalým dýcháním, pokud umíte, tak jógovým dechem. Prostě zase to musím napsat – doporučuji jógu, jako vždy.
• Krevní oběh je úzce spojen s lymfatickým systémem, proto si dopřejte lymfodrenáž nebo lymfatickou masáž.
• Pozor, pokud máte zablokovanou krční páteř = nejužší místo, kterým musejí protékat tělní tekutiny. Doporučuje se každé ráno mačkat okolí hlavního kloubu pravého palce a pak s ním vytrvale točit, až dojde k jeho uvolnění.
• V aromaterapii – zkuste rozmarýn. Rozmarýn je tradičně považován za rozveselující bylinu, která je schopna obnovit nadšení a podpořit sebedůvěru.
• Udělejte si radost a kupte si náramek nebo náušnice s hematitem, který pomáhá červeným krvinkám, ustaluje krevní tlak (ale taky pomáhá při obraně proti energetickým upírům), nebo korálem, který pomáhá při anémii a krvácení nebo z českého granátu, který je plný ohně a sexuální vášně, povzbuzuje činnost srdce, vaši vitalitu, okouzlení životem a podporuje vaši kreativitu. 

Takže radím – užívejte léta a prázdnin plnými doušky, jezte a pijte lehce a kvalitně, užívejte chvíle volna a na dovolenou si PROBOHA NEBERTE NOTEBOOK A PRÁCI!!!! A hlavně - netrapte se tím, co nemůžete ovlivnit či změnit. Vždyť vesměs to je tak, že naše ztráty jsou jen cestou k novému a lepšímu.  Otevřete svá srdce novým zážitkům, ať už citovým či kulinářským a odpočiňte si!

Krásný pohodový červenec a prima dovolenou vám přeje

Zuzana, Výživou ke změně

VÝŽIVOU KE ZMĚNĚ

 

ČERVEN - PODPORA TENKÉHO STŘEVA

A máme tu ČERVEN, moji milí!

Červen, začínající léto, stálejší teplé počasí, dostatek slunce, zrající ovoce, dozrávající zelenina na každém záhonu, na obzoru blížící se prázdniny a dovolené, co víc si přát???? Možná, abychom byli v pohodě jak fyzicky, tak psychicky a mohli v klidu vychutnávat radosti tohoto měsíce.

Nejohroženějším orgánem tohoto měsíce je TENKÉ STŘEVO, párový orgán SRDCE, kterým jsme se zaobírali uplynulém měsíci. Oba orgány náleží elementu OHNĚ, stejně jako celé období léta, které má být pro nás všechny naprosto přirozeně obdobím největší fyzické aktivity. Můžeme se tedy vesele věnovat sportu, nesvědčí nám zahálení a dlouhý spánek, naše potřeba přísunu potravin je nejnižší v celém roce.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie:  TENKÉ STŘEVO  je část trávicí trubice mezi žaludkem a tlustým střevem, kde dochází ke konečné fázi trávení a ke vstřebávání většiny živin přes stěnu střeva do krve. V typickém případě je velmi dlouhé, ale v průměru užší (tenčí), než střevo tlusté. Povrch tenkého střeva je pokryt klky - miniaturními výběžky, které umožňují zvětšení vnitřního povrchu a usnadňují tak vstřebávání. Tenké střevo člověka je asi 5-6 metrů dlouhé a 3-3,5 cm široké. Má plochu až 300 m2. Tenké střevo můžeme rozdělit až na 3 části – dvanáctník, lačník a kyčelník.

Nejsilnější energie tenkého střeva je každý den v odpoledne mezi 13. a 15. hodinou, nejslabší je jeho energie mezi 1. a  3. hodinou ranní.

Nejčastější problémy TENKÉHO STŘEVA jsou zácpa a průjem způsobené funkční nedostatečnosti střeva.  Střevo může být zanesené nánosy tak, že peristaltika prostě nezvládá svou práci. Časté jsou dvanáctníkové vředy, které se projevují tak, že bolest přichází po vytrávení cca 2hodiny po jídle a po najezení mizí. Nemocného budí bolest tedy hlavně v noci, kdy máme v jídle pauzu. Se špatným stavem tenkého střeva je spojována zejména celiakie = nesnášenlivost lepku, který narušuje a poškozuje sliznici tenkého střeva a znemožňuje dostatečné vstřebávání živin. Člověk citlivý na lepek trpí průjmy, hubne a nemůže přibrat, trpí bolestmi břicha, často se přidávají kožní problémy. Další chorobou postihující tenké střevo je Crohnova choroba – zánět zejména v poslední části tenkého střeva.

To, že s naším tenkým střevem není něco v pořádku, se může projevit onemocněním krku, ztuhlostí šíje, bolestí ramen, trávicími problémy, hučením v uších, ale hlavně změnou četnosti a struktury stolice a tím, že ve stolici naleznete krev.

Kondici tenkého střeva poznáte podle vnitřní a střední části svého dolního rtu. Ústní koutky pak ukazují, jak je na tom dvanáctník. Spodní část čela je také dobrým diagnostickým ukazatelem. A dále nehty – bílé skvrny na nehtech ukazují na tukové a hlenové usazeniny v tenkém střevu, tmavé skvrny pak hlásí vředy.

Tenké střevo je jakýmsi analytikem našich prožitků. Pomáhá nám třídit zážitky každého okamžiku, každého dne, rozlišovat potřebné od nepotřebného a pak to vstřebat formou zkušeností. Pokud se příliš zaobíráme tím, co bylo, co se stalo, vše příliš hodnotíme a rozpitváváme a stále se k tomu vracíme, tenké střevo může mít problém. Může mu chybět síla vše v harmonii vstřebat a odložit. A pak dochází k hromadění… Možná nemusíme vše pochopit, třeba není zrovna teď ten správný čas? Nezahlcujme se nevyřešitelným a zkusme někdy vše jen tak prostě přijmout. Tenké střevo je rovněž ukazatelem dostatku a to jak materiálního, tak duševního.  Ukazuje nám, jak jsme spokojeni s tím, jací jsme a co máme. Na jeho stavu se promítají obavy o materiální dostatek, pocity hmotné nouze, nedostatku financí, nedostatku sil, ale i nízké sebevědomí, sebepodceňování a pocity, že neplníme očekávání a s tím spojené vnitřní napětí a stres. Vždyť jistě znáte průjmové stresové stavy před důležitou zkouškou, pohovorem, pracovním výkonem??? Prostě to přijměte jako zkušenost, hlavně se z toho „nepo“ ;) Nikdo nejsme dokonalí, dělat chyby je lidské a pokud to třeba nevyjde, příště budete o zkušenost moudřejší!

A jak tedy v červnu a nejen v červnu pomoci tenkému střevu a co jíst?

  • Opět se snažte se, aby byl váš jídelníček tvořen především přirozenými potravinami s dostatečným obsahem vlákniny – čerstvou zeleninou, ovocem a kvalitními potravinami z ověřených zdrojů.
  • Pokud máte problémy s vylučováním a trpíte zácpou, zařaďte do svého jídelníčku Psylium. Stačí lžičku Psylia zapít sklenicí vody – doporučuji začít večer o víkendu, abyste si bez stresu vyzkoušeli, co to s vámi provede.
  • Slaďte Stévií, vysaďte si ji na zahrádku nebo do květináče.
  • Dostatečně pijte, ideálně vodu a zelený čaj

 

  • Které potraviny tenké střevo přímo miluje?

- Probiotika – obsahují zakysané mléčné výrobky – jogurt, kefír, ale i kvalitní tvrdý sýr, ale i jablečný ocet a pivo

- Ovoce – banány, jablka, meruňky, mango, citron

- Zelenina – čekanka, česnek, cibule, pórek, topinambur, kysané zelí, pikels, hlíva ústřičná, chřest, jehož sezóna stále trvá

- Obiloviny – zkuste volit hlavně ty bezlepkové – jáhly, pohanku, quinou, amarant, rýži, kukuřici

- Luštěniny – zejména fermentované výrobky ze sóji Miso pasta a tempeh, naklíčené luštěniny, červená čočka, mungo

- Koření – hřebíček,kurkuma, skořice, fenykl, kardamon

- Bylinky – máta, majoránka, oregano, pažitka, libeček, tymián, šalvěj, pelyněk, pampeliška

- Lněný olej – přidávejte do mléčných výrobků – známé snídaně podle Budwigové jsou snad nejlepším startem nového dne.

  • Přidejte na pohybu! Stejně jak aktivně se hýbete vy, hýbe se i vaše střevo. Pamatujte, že nejpřirozenějším pohybem je chůze. Zkuste si najít denně 30 minut času a vyjít si na svižnou procházku se psem, kočárkem nebo jen tak s vlastními myšlenkami :)
  • Zkuste půst – nejlépe při fázích měsíce (při úplňku, novu, ale i čtvrtích měsíce), v červnu tedy 4x. Nemusíte zrovna pít jen čistou vodu, ale zkuste v těchto dnech prostě odlehčit, zkusit ovocný nebo zeleninový den, pít čerstvé šťávy, jíst nekomplikovaná jídla, rýži, zeleninové polévky a podobně.
  • V aromaterapii – zkuste vůni jasmínu, levanduli, ylang-ylang, růži nebo rozmarýn.
  • Udělejte si radost a kupte si náramek nebo náušnice s mým milovaným oranžovým kamenem vitality Karneolem nebo Obsidiánem pro posílení víry ve vlastní schopnosti.

Takže radím – vykašlete se na všechny ty zájezdy ALL INCLUSIVE, které nutí člověka k non-stop konzumaci jídla a pití (když už jsme si to zaplatili, tak to přece MUSÍME využít!) proložené válením se na pláži ve stylu vyvrženého vorvaně. Věřte, že pokud se z takové dovolené vrátíte sice krásně opálení, ale s pár kily navíc a fyzičkou v háji, nebudete se cítit zrovna fajn. Všemi deseti hlasuji pro zájezdy na vlastní pěst či pobyty jen se snídaní, kdy máte skvělou možnost nahlédnout v místních hospůdkách pod pokličku národním kuchyním. Mnoho úžasných jogínů organizuje dovolené s jógou a musím říct, že jeden z nejkrásnějších zážitků vůbec je taková ranní hodinka jógy na břehu moře nebo na louce v horách. Kdo zažil, jistě ví, o čem mluvím! Vřele doporučuji!!!!!

Krásný a aktivní červen bez stresů z vysvědčení a shánění té správné dovolené vám přeje

Zuzana, Výživou ke změně

VÝŽIVOU KE ZMĚNĚ

 

KVĚTEN = PODPORA SRDCE

A máme tu KVĚTEN, moji milí!

Květen – „Máj, lásky čas, hrdliččin zve ku lásce hlas“…… a tak není divu, že nejohroženějším orgánem tohoto měsíce je SRDCE. Srdce = sídlo našich citů. I v dnešní době, kdy se mnozí soustředí spíše na to, co jim říká jejich mozek, máme v tomto období asi největší potřebu milovat, sdílet a otevřít svá srdce někomu druhému. Pokud nemáme partnera, je nám smutněji než v jiném měsíci. I já si pamatuji na chvíle, kdy jsem proklínala pravidlo 1. máje, kdy ženu musí někdo políbit pod rozkvetlým stromem. Nebojte, díky letošnímu výjimečně teplému počasí je většina stromů stejně již odkvetlá. A je pořád lepší zůstat nepolíbená, než muset povinně do průvodu :)

Opět na začátek krátké opakování z anatomie: SRDCE je dutý svalový orgán s oběhovým systémem uložený v hrudníku, který svými pravidelnými stahy zajišťuje oběh krve tělem, a tím i přenos dýchacích plynů, živin, odpadních látek a další funkce. Srdce má čtyři oddíly s chlopněmi, které fungují jako ventily, dva pro plicní oběh a dva pro oběh hlavní zajišťující průtok okysličené krve tělem. Srdce má tvar kužele, jehož hrot směřuje doleva a dolů. U dospělého člověka je srdce asi 12 cm dlouhé a 8–9 cm široké. Hmotnost srdce se liší podle pohlaví, u muže se pohybuje kolem 280-340 g, u žen kolem 230-280 gramů. Průměrně srdce udělá okolo 100 000 úderů každý den.

Nejsilnější energie srdce je každý den v poledne mezi 11. a 13. hodinou, v této době taky bývají nejčastější srdeční příhody, pozor! Nejslabší je energie srdce v noci mezi 23. a 1. hodinou ranní.

Nejčastější nemocí SRDCE je ischemická choroba srdeční způsobená zúžením věnčitých tepen. Pak angina pectoris, která se projevuje jako svíravá bolest na hrudi způsobená snížením dodávky kyslíku srdečnímu svalu, jejíž příčinou je právě ischemická choroba. No a nechvalně známý infarkt myokardu, což je vlastně náhlý kolaps části srdeční svaloviny, obvykle je způsoben trombózou věnčitých tepen. To, že s naším srdcem není něco v pořádku, se může projevit silným bušením srdce, nespavostí, změnami v chování. Srdci odpovídá na našem těle špička nosu, tak bedlivě sledujte, jak toto místo vypadá. Nemoc srdce se může projevit třeba vznikem skvrn na levé části tváře a bolestí v oblasti obočí při dotyku. Namodralá barva nosu, rtů, případně obličeje signalizuje nedostatečné okysličení krve.

EMOCÍ SRDCE JE RADOST, srdci podle čínské medicíny patří element ohně. Má ohnivou povahu, je centrem naší touhy, odvahy, inspirace, aktivity a našeho osobního vyzařování. Však víte, jak čerstvě zamilovaní září. Asi nemusím psát, že u lidí, které sžírá je hněv, zloba, pasivita, strach a smutek, je to právě naopak. Pokud se v životě řídíme pouze mozkem a na srdce nebereme ohled, . naše srdce nedostatkem nebo poruchou citu opravdu trpí.

A jak tedy v květnu a nejen v květnu pomoci srdci a co jíst?

• Snažte se, aby byl váš jídelníček tvořen především přirozenými potravinami s dostatečným obsahem vlákniny - zeleninou, ovocem a kvalitními potravinami z ověřených zdrojů.

• Pozor na pití kávy a nápojů s kofeinem v čase kolem poledne.

• Hlídejte si přísun správných tuků. Jezte hlavně tuky s dostatečným obsahem Omega3, které stimulují krevní oběh, snižují riziko tvorby krevních sraženin a také snižují vysoký krevní tlak. Jsou např. v semínkách, oříšcích, avokádu, kvalitních rostlinných olejích (zkuste třeba řepkový s ideálním poměrem Omega3:Omega6), ale i v rybách.

• Omezte solení, používejte raději čerstvé bylinky a česnek.

• Dostatečně pijte. Ideálně vodu a to harmonizovanou, ať už křišťály, symbolem květu života nebo jinak. Kdo nevěří – přivře oko, prosím ;-)

• Které potraviny srdce přímo miluje?

- Česnek - pomáhá snižovat krevní tlak a množství cholesterolu

- Ovoce – grapefruity, třešně, jahody, červené hroznové víno, banány, fíky

- Zelenina – červená paprika, zralá rajčata, chřest, čekanka, ředkvičky, artyčoky, brokolice, čekanka, fenykl, rukola, špenát a vůbec všechna listová zelenina

- Obiloviny – pohanka, zelený ječmen, klíčky, celozrnné obiloviny

- Luštěniny – fazole mungo, červené fazole, červená čočka, cizrna, čerstvý hrášek

- Červené víno – v rozumném množství má příznivý dopad na vznik a rozvoj aterosklerózy

- Koření – kurkuma, čerstvá bazalka, oregano, rozmarýn, tymián, petržel, skořice a kakao

- Bylinky – pelyněk, pampeliška, srdečník, mochna

• Nezapomínejte na dostatek pohybu – jóga, plavání, běh nebo i jen procházky v přírodě, vždyť i jen pohled na krajinu může dokázat, že vaše se vaše srdce zaraduje! • Dopřejte si dostatek spánku a relaxace.

• V aromaterapii – zkuste vůně citrusů, ylang-ylang nebo královnu srdce RŮŽI, nebo jakoukoli vůni, která vaše srdce potěší, třeba oblíbený parfém.

• Udělejte si radost a kupte se růžový a zelený náramek pro podporu srdeční čakry. Třeba z růženínu a avanturínu.

Takže radím – otevřete svá srdce, buďte přístupní změnám, novým zážitků, informacím i lidem. Jako vždy nezapomínejte na pohyb a mějte se rádi! Protože jediný trvalý vztah v životě je vztah k sobě samému! ;)

Krásný máj vám i vašim srdcím přeje opravdu ze srdce

Zuzana, Výživou ke změně

VÝŽIVOU KE ZMĚNĚ

 

DUBEN - PODPORA JATER

A máme tu DUBEN, moji milí!

Jaro sice přichází, ale zima jakoby se teprve probrala a snaží se urvat ještě posledních pár dní ve svůj prospěch. Narcisy svítící ze záhonů i přes chumelenici jasně dávají najevo, kdo je tady novým pánem :) Hurá, JARO!!! Stejně jako příroda i my bychom měli být nabití životní energií a těšit se z každoročního počátku koloběhu přírody. Měli… Jenže někdy to není až tak snadné. Někdo říká, že nastává vůbec nejnáročnější období roku. V dubnu jsou totiž nejohroženějším orgánem JÁTRA, nejdůležitější orgán látkové výměny, k tomu se ve vzduchu objevují první alergeny, takže propukají alergie a astma, zhoršují se kožní problémy, může nás navštívit nevítaný host jarní únava a paradoxně i deprese.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie: JÁTRA jsou největším vnitřním orgánem a centrálním orgánem látkové výměny. Mají klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin, jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří některé hormony, jsou orgánem zásobním, ukládají glykogen, železo a některé vitamíny, jsou v nich tvořeny bílkoviny krevní plasmy a nezastupitelná je jejich úloha při detoxikaci organismu. Játra leží v horní pravé části břicha, váží okolo 1,5 kg. Jsou dobře zásobená krví, v klidu játry protékají až dva litry krve za minutu, zvláštností jater je to, že kromě jaterní tepny, která k nim přivádí čerstvou okysličenou krev, do nich přichází také žilní krev z vrátnicové žíly, která je nasycená vstřebanými aminokyselinami a sacharidy z žaludku a střev.
Nejsilnější energie jater je každý den mezi 1. a 3. hodinou ranní. Nejslabší pak mezi 13. a 15. hodinou odpoledne.

JÁTRA nemají nervy, takže nebolí. To, že s nimi něco není v pořádku, nepoznáte tedy prvoplánově. Jedním z hlavních signálů je mírně zvýšená teplota kolem 37,2 °C, která přichází obzvláště navečer a později je trvalá. Člověk je unavený, bolí ho hlava, může mít poruchy trávení, cítit nevolnost, pálení žáhy. Také se mohou objevit poruchy hybnosti velkých kloubů, bolesti ve stehnech, v boku, tříselná kýla, potíže s vaječníky nebo prsy, může docházet k poruchám vidění. Známé je žluté zabarvení očního bělma, které je rovněž ukazatelem jaterních potíží. Velice zajímavé je, že na chronické onemocnění jater, mohou také poukazovat poruchy funkce čelisti. Čelist bývá bolestivá při pohmatu.
Největším ohrožením jater je ZÁNĚT JATER – HEPATITIDA. Zánět je způsoben viry jako u hepatitidy typu A - tzv. nemoc špinavých rukou, hepatitida typu B a D je velmi snadno přenosná nechráněným pohlavním stykem a krví a může vyústit v cirhózu či karcinom jater.

EMOCÍ JATER JE HNĚV, játra nám ukazují, jaký je náš pohled na svět, jak bereme život, zda jsme schopni přijímat to dobré i to zlé jako nezbytnou součást, míru našeho přijímání. Pokud toto zvládáme, máme játra nejspíš v pořádku. Pokud se zlobíme, vztekáme a neustále si stěžujeme na nespravedlnost života, naše játra trpí. Když se řekne cirhóza jater, většina lidí si ji spojí s alkoholem a drogami. Trvalá nespokojenost s životem a deprese řešená alkoholem v ní opravdu může vyústit.

A jak tedy v dubnu a nejen v dubnu pomoci játrům a co jíst?
• Je nezbytné ODLEHČIT JÍDELNÍČEK. V dubnu více než jindy si dovolím napsat – omezte živočišnou stravu, alespoň na 1-2 týdny. Vyzkoušejte a uvidíte, jak se budete cítit. A pokračuji klasicky – omezte bílý cukr, bílou pšeničnou mouku, polotovary a hlavně alkohol.
• Je čas pro DETOXIKACI – začněte zlehka, například šťávou z mrkve a červené řepy s troškou olivového oleje, pokud zvládnete.
• Končí liturgické období PŮSTU, v dubnu ho nelze nedoporučit. Zkuste pro začátek alespoň pár dní jíst pouze zeleninu nebo ovoce. Ideálním datem pro půst je dubnový úplněk, který nastane v sobotu 4. 4. Při půstu nezapomeňte hodně pít – ideálně vodu s citronem.
• A co jíst? Existuje 7 potravin, které játra přímo milují:
- Česnek – obsahuje sirné sloučeniny, které aktivují jaterní enzymy
- Grapefruit – obsahuje hodně vitamínu C a antioxidantů pro čištění jater
- Zelený čaj – obsahuje katechin podporující řádnou činnost jater
- Zelená listová zelenina – neutralizuje těžké kovy, urychluje výrobu a tok žluči
- Avokádo – obsahuje tripeptidy, které aktivně podporují zdraví jater, údajně konzumace 2 avokád za týden může uzdravit poškozená játra, kdo ví? Takže si udělejte třeba výborné Quacamole – stačí rozmačkat vidličkou nebo rozmixovat 2 zralá avokáda, šťávu z 1 limety, česnek, přidat sůl, černý pepř, nadrobno nakrájenou chilli papričku, rajčátko, kousek papriky a šalotku.
- Vlašské ořechy – pomáhají detoxikovat játra od čpavku. Ořechy také pomáhají také okysličit krev a extrakt z jejich zelených slupek je známý jako skvělý čistič jater.
- Kurkuma - regeneruje poškozené jaterní buňky.
• Stejně jako žlučník mají i játra rády HOŘKÉ BYLINKY - kořen pampelišky, ostropestřec mariánský, měsíček lékařský, oman, řepík, měsíček, třezalka, pelyněk, jaterník, schizandra. Velmi vhodný pro játra je YZOP – kupte si třeba skvělé Farmářské koření v biokvalitě od Sonnentoru s yzopem, je výborné!
• Věnujte se JÓZE a dýchacím technikám. Játra podpoříte například předklony, kleštěmi, širokým sedem roznožným a úklonami k oběma nohám.
• Zkuste AROMATERAPII – játra, opět stejně jako žlučník, podpoří svěží kyselé nebo lehce nahořklé vůně jako grapefruit, citrón, hořký pomeranč. Používejte je do aromalamp, k masážím nebo do koupelí.

Takže radím – zkuste se v dubnu více věnovat sami sobě. Dopřejte svému tělu odlehčení ve stravě a pokud možno i půst. Pokud to jen trochu půjde, sedněte si venku na sluníčko a nastavte tvář jarním paprskům a dobíjejte energii. Nezapomínejte na pohyb a zkuste se nehněvat – na sebe i na ostatní. Pokud ve vás začne bublat hněv a přepadne vás špatná nálada, zhluboka dýchejte a opakujte si: „Přes všechny pochyby život je krásný!!!!“ :)

Výživou ke změně

 

BŘEZEN - PODPORA ŽLUČNÍKU

A máme tu BŘEZEN, moji milí!

Také jste tak zmateni? Já letos pořád pociťuji absťák po sněhu a zimě. No nic, překonejme abstinenční příznaky, smiřme se s tím, že zima prostě nebyla a PŘIVÍTEJME JARO! :)

V březnu je nejohroženějším orgánem ŽLUČNÍK.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie:  ŽLUČNÍK je vakovitý orgán hruškovitého tvaru uložený na spodině jater na pravé straně břicha, sloužící ke skladování a úpravě žluči, která se tvoří v játrech. Žluč je důležitá při trávení, napomáhá štěpení a vstřebávání tuků.

OSLABENÍ ŽLUČNÍKU se projevuje bolestí hlavy, migrénami a závratěmi, tlaky pod hrudní kostí, bolestí žeber vystřelující do zad, bolestí velkých kloubů (ramena, kyčle, kolena, lokty), nadýmáním, ale například i potížemi se zrakem. To, že máte oslabený žlučník, se může projevit i vyrážkou na kůži v oblasti spánků, zažloutnutím očního bělma nebo žlutým potahem na jazyku.

Kdo měl někdy v životě potíže se žlučníkem, tak ví naprosto přesně, že hodiny nejvyšší aktivity žlučníku jsou v noci. ŽLUČNÍKOVÝ ZÁCHVAT či kolika přichází zásadně mezi 23. a 1. hodinou. Kdo jednou zažil noc s hlavou v záchodové míse, ten ví, o čem mluvím ;-) Příčinou akutního žlučníkového záchvatu je zaklínění žlučových kaménků ve žlučových cestách. Kaménky vzniknou při nerovnováze mezi složkami žluče, jsou obvykle složené z cholesterolu. Při jeho nadbytku nejsou žlučové kyseliny schopny zachovat cholesterol v tekutém stavu a ten začne krystalizovat. Kaménky pak vycestují ze žlučníku do žlučových cest a pak do tenkého střeva. A záchvat je tu! Vyprovokován bývá hlavně tučným jídlem. Rizikovými faktory, které vedou ke žlučníkovým potížím, jsou obezita a špatné stravovací návyky, kouření, chronická zácpa, ale roli hrají i dědičné předpoklady.

Emocí žlučníku je HNĚV. Potlačovaná nebo špatně vyjádřená zlost a AGRESE vůči druhým, i vůči sobě samému, žárlivost, nenávist. Dlouhodobá nespokojenost se svým životem, partnerem, prací, frustrace z naší neschopnosti to vyjádřit a řešit - to vše může být základem k tomu, aby nám žlučník drsně ukázal, že se musíme naučit s nahromaděnou agresí pracovat. Symbolicky nám potíže žlučníku ukazují, co jsme a nejsme schopni strávit, ale také to, že se snažíme něco zpracovat až příliš rychle.

A jak tedy v březnu a nejen v březnu pomoci žlučníku a co jíst?

  • V období přicházejícího jara celkově ODLEHČETE JÍDELNÍČEK. Omezte tučná, nadýmavá a ostrá jídla. Vynechte tučná masa, omáčky zahuštěné moukou, kynutá těsta, mléko, dále cukr, kávu, černý čaj, alkohol a všeobecně polotovary, uzeniny a instantní „jídla“. Když už maso, tak sladkovodní ryby, králíka nebo krůtu. Když mléčné výrobky, tak raději kozí a ovčí. Vyhýbejte se přepálenému tuku, smažení a grilování. Používejte kvalitní oleje – olivový, dýňový, lněný, sezamový. Zařaďte lehce stravitelné obiloviny, jako jsou jáhly a pohanka, z luštěnin zejména červenou čočku, která nenadýmá.
  • Pokud chcete nechat žlučník na pár dní odpočinout, dopřejte si PŮST. Nyní nastává to nejvhodnější období :) Půst není dieta, ani prostředek k redukci váhy, ale ideální metoda pro pročištění těla, detoxokaci a zvnitřnění.
  • Ze začátku měsíce bych doporučila ještě spíše vařenou a dušenou ZELENINU, ale postupně začněte zařazovat do jídelníčku opět i čerstvou. Zvláště MLADÉ VÝHONKY rostlin, kopřivy, pažitku, řeřichu, špenát, dále mrkev, cuketu, chřest, červenou řepu.
  • Pokud máte problém se žlučníkem, pozor na ovoce se zrníčky – maliny, rybíz, jahody to může žlučníku pěkně zavařit. Navíc jejich sezóna je ještě hodně daleko. Neprospěje ani mák, datle, fíky a ořechy. OVOCE jezte raději bez slupky. Jablka a jablečný ocet to je to pravé.
  • Používejte BYLINKY PODPORUJÍCÍ TRÁVENÍ – petržel, mátu, kopřivu, bazalku, kmín, kopr, bobkový list, fenykl, anýz, saturejku, oregano, majoránku, yzop nebo mořské řasy.
  • Žlučník má rád HOŘKÉ BYLINKY jako je zeměžluč, kořen pampelišky, ostropestřec mariánský, měsíček lékařský, oman, řepík, měsíček, třezalka, pelyněk, jaterník, schizandra. Tyto byliny si asi do jídla dobrovolně nepřidáte, ale můžete je užívat ve formě tinktury, čaje nebo oleje.
  • Používejte KURKUMU. Kurkuma podporuje trávení a také pomáhá rozpouštět žlučové kamínky. Přidávejte ji při vaření do jídla nebo si udělejte NÁPOJ S KURKUMOU: 1 hrnek rostlinného mléka povařte asi 5 minut s polovinou lžičky kurkumy, odstavte a oslaďte medem.
  • Zvyšte přísun ZINKU A VITAMÍNU A. Jak? Největším přírodním zdrojem zinku jsou dýňová semínka a dýňový olej. Vitamín A naleznete třeba v mrkvi, špenátu, hlávkovém salátu, dýni, paprice, mangoldu, mangu, brokolici, chřestu nebo rakytníku. Nezapomínejte, že vitamín A je rozpustný v tucích, takže je potřeba přidat k zelenině vždy trošku kvalitního tuku.
  • Zkuste AROMATERAPII – rovnováhu žlučníku podpoří svěží kyselé nebo lehce nahořklé vůně jako grapefruit, citrón, hořký pomeranč. Používejte je do aromalamp, k masážím nebo do koupelí.
  • Udělejte si radost a kupte si šperk s JANTAREM, který v centru solar plexu ovlivňuje náš celkový tělesný a mentální zdravotní stav. Předává nám poselství, že život je v podstatě teplo a slunce, a tím nás zbavuje strachu, který znemožňuje realizaci naší osobnosti, a zároveň prohlubuje náš úsudek. Uplatňuje se při žlučníkových potížích, při žaludečních, jaterních a střevních obtížích, při astmatu a bronchitidě, přináší úlevu při infekcích provázejících horečkami.

Takže radím – vydejte se na procházku jarní přírodou, sledujte, jak se energie rostlin dere ven ze země. Svá trápení a hněv projevte, nespokojenost s čímkoliv řešte. Názory ostatních, které vás vytáčejí, přijměte a netrapte se jimi. Každý má právo na svůj pohled na svět a nikdo nemáme patent na pravdu. Nevíte, čím ten druhý prošel a co má za sebou. Chroupejte dýňová semínka, mocně sypejte do jídla kurkumu, jezte vše zelené. Kupte si nový parfém s citrusy, modré tričko či jantarové náušnice! Váš žlučník bude zaručeně potěšen :)

Klidný vstup do jara přeje všem

Zuzana, Výživou ke změně


<< 1 | 2 | 3 | 4 >>