Zajímavosti

Zajímavosti o výběru povolání podle horoskopu

Býci budou šťastní v kuchyni, Berani se hodí do politiky!

Vybrali jste si dobře povolání?

 

V první řadě: nikdo jiný než vy nemůže rozhodnout, která práce bude ta vaše vysněná. Jestli ale nemáte tušení, kam se vrtnout, nebo toužíte po změně, čtěte dál. Zjistíte, jaká kariéra se hodí právě pro vaše znamení.

Každé z dvanácti znamení zvěrokruhu má své přednosti i slabiny, a proto se na některé pracovní pozice hodí více a na jiné méně. Poradíme vám, jaké jsou vaše silné stránky a kam by zrozenci právě vašeho znamení měli investovat svou energii.

 

Beran (21. 3. – 20. 4.)

Berani jakožto první znamení zvěrokruhu mají energie a odvahy na rozdávání, jsou silní a soutěživí a rádi se předvádějí. Proto se pro ně hodí pracovní pozice, které jsou v určitém směru výzvou. Často bývají sportovně nadaní, pak je pro ně vhodné povolání hasiče, záchranáře nebo policisty, kde může vyniknout jejich touha po hrdinství; mnohdy také působí jako profesionální sportovci. Díky své nesmlouvavé průraznosti mohou uspět i v politice či reklamě.

 

Býk (21. 4. – 21. 5.)

Býci jsou velmi stabilním znamením, které se málokdy pouští do vlastního podnikání – preferují jistotu zaměstnání. Toto znamení je velmi smyslové, vhodná je pro ně práce spojená s krásnem a estetikou – bývají z nich vynikající kurátoři, učitelé v ZUŠ, designéři, aranžéři nebo floristé. Cizí jim není ani rukodělná výroba. Vyhovují jim i pozice zaměstnávající smysly a jsou mezi nimi vynikající kuchaři i sommeliéři a také maséři či fyzioterapeuti, protože dotekem dokážou zjistit nevídané věci.

 

Blíženci (22. 5. – 21. 6.)

Blíženci jsou komunikativní a baží po informacích. Jejich ideální kariéra je v médiích, kde se budou denně dozvídat rozličné novinky a dále s nimi pracovat. Vyhovuje jim i rozmanitá práce s lidmi, ať už je to zákaznický servis, jakýkoli typ prodeje, nebo třeba pozice číšníka či servírky v restauraci. Potřebují pracovat tam, kde to žije, kde se věci dynamicky mění a dny nejsou stejné. Vzhledem k svému charismatu a přesvědčivosti zazáří také jako realitní makléři nebo diplomaté.

 

Rak (22. 6. – 22. 7.)

Pro Raky je péče o druhé naprostou přirozeností a právě pozice, které ji vyžadují, jsou pro ně jako dělané. Velmi dobře se uplatní jako zdravotnický či pečovatelský personál v nemocnicích i domovech pro seniory, uspějí jako učitelé na jakémkoli stupni vzdělávání nebo vychovatelé. Často vedou kurzy nebo se věnují poradenské činnosti týkající se psychologie a osobního rozvoje. Daří se jim i v „alternativních“ profesích, jako jsou duly, léčitelé, cvičitelé jógy a podobně.

 

Lev (23. 7. – 22. 8.)

Pro Lvy je ohromně důležitá prestiž a postavení, a proto potřebují takovou práci, která jim pomůže vysněného cíle dosáhnout. Poradí si ve vyšší pozici v managementu, ale spíše jim sedí sólovější profese. Zazáří jako architekti nebo v uměleckých profesích, kde mohou dát průchod svému egu a osobnímu vyjádření. Díky schopnosti argumentovat a mít nad ostatními navrch uspějí i jako právníci. Často na ně narazíte v extravagantních profesích, jako je módní návrhář či tatér.

 

Panna (23. 8. – 22. 9.)

Pro Panny je denním chlebem organizace, ve které se naprosto vyžívají. Díky tomu jim ideálně padnou profese asistentů a administrativních manažerů, kde je právě organizace jejich pracovní doménou. Neztratí se v pořádání nejrůznějších akcí, od svateb přes dětské oslavy až po obecný catering. Díky své pečlivosti se hodí také pro práci ve výzkumu, bývají dobří statistici nebo účetní. Není jim cizí práce s jazyky a uplatní se jako překladatelé, korektoři, editoři či redaktoři všeho druhu.

 

Váhy (23. 9. – 23. 10.)

Pro Váhy nejsou vhodná extrémně stresující a dynamická povolání, na práci potřebují svůj klid a harmonii. Jejich předností je vkus a smysl pro estetično, a proto září jako zahradní architekti nebo designéři, často působí také v oděvním průmyslu. Váhy rády pracují ve společnosti a dělají lidem radost, hodí se pro ně práce ve službách – jsou skvělé jako průvodci, delegáti cestovních agentur, maséři, pracovníci lázeňských a kosmetických zařízení, líbit se jim bude také práce v umělecké branži, například v divadle.

 

Štír (24. 10. – 22. 11.)

Štíři dají na prestiž snad ještě více než Lvi a potřebují, aby pro ně jejich práce byla výzvou a museli se v ní denně překonávat. Umějí zvládat stres a zůstat v klidu i v krizových situacích. Obstojí na pozici operátora linky první pomoci, lékaře, nejlépe chirurga či jiného specialisty, který se nemusí potýkat s „obyčejným každodenním“ provozem. Stejně tak jsou skvělí právníci a diplomaté, daří se jim i ve výzkumu a fyzice, často jsou úspěšní na pozici forenzních analytiků nebo IT specialistů.

 

Střelec (23. 11. – 21. 12.)

Střelci milují práci s lidmi v jakékoli podobě, a proto je pro ně ideální místo ve službách, ať už se jedná o pozici hostesky, číšníka, nebo prodavače či poradce, kouče nebo trenéra. Fyzická aktivita jim není cizí, často tedy práci nějak spojují s pohybem – může to být fyzioterapie nebo vedení lekcí ve fitcentru. Mají vztah ke zvířatům a naplňující pro ně je i práce v útulku nebo pozice veterináře. Mnoho Střelců má hluboký vztah k ekologii a péči o životní prostředí, což je další směr, kterým se mohou profesně vydat.

 

Kozoroh (22. 12. – 20. 1.)

Kozorozi to umějí s čísly a exaktními daty, bude se jim dařit jako ekonomům, účetním, na pozicích v bankovnictví nebo v IT, ačkoli mluvíme spíše o programování než technické podpoře. Naopak při jednání s lidmi většinou tak obratní nejsou, i když se díky své schopnosti ponořit se do hloubky tématu často dostávají na pozici učitelů a přednášejících. Mají sklony k workoholismu a pro svou práci se dokážou opravdu nadchnout. Často se vrhají do podnikání a kariéře zasvětí většinu života.

 

Vodnář (21. 1. – 20. 2.)

Vodnáři jsou svobodné duše a nejlépe se jim daří na nekonvenčních pracovních pozicích, které si sami vytvoří. Bývají z nich spisovatelé nebo ilustrátoři, ale také grafici, copywriteři a markeťáci. Mnoho z nich je velmi kreativní a živí se třeba jako tatéři, malíři či hudebníci. Naplňuje je práce s knihami, ať už na pozici knihkupců, nakladatelů, nebo redaktorů. Mezi Vodnáři je mnoho podnikatelů, kteří zakládají zajímavé, i když třeba neziskové projekty a pracují pro „dobro světa“.

 

Ryby (21. 2. – 20. 3.)

Ryby jsou díky své veliké empatii dobří psychologové a psychoterapeuti, najít se dokážou také v práci koučů a poradců pro životní rozvoj nebo na ezoteričtějších a duchovnějších pracovních pozicích, jako je cvičitel jógy, spirituální průvodce nebo léčitel. Naplňující jsou pro ně i nejrůznější formy dobrovolnické a charitativní práce, peníze pro ně nejsou primární a v práci musejí hlavně vidět smysl. Stres a tlak jim nedělají dobře, a proto se příliš nehodí na vedoucí pozice, raději spíše splývají s proudem.

Marek Herman

Kdo je nejdůležitější v rodině? Není to otec ani děti! Psycholog dojal svými názory moderátorku k slzám!

 

Český psycholog Marek Herman se proslavil bestsellerem Najděte si svého marťana. A i on sám tak trochu jako marťan mezi dnešními populárními styly výchovy, při nichž se na první místo staví děti, působí.

Český psycholog Marek Herman dojímá mámy. Svými názory plnými úcty a obdivu k maminkám, které pokládá za nejdůležitější členy rodiny, rozplakal i moderátorku pořadu Maminy s rozumem.


„Ze spokojené mámy čerpá celá rodina, proto je vždy na prvním místě. Ne otec. Ne děti.“


Právě tuto myšlenku český psycholog původem z Opavy Marek Herman podporuje. Mezi rodiči se proslavil zejména bestsellerem Najděte si svého marťana. A i on sám tak trochu jako marťan mezi dnešními populárními styly výchovy, při nichž se na první místo staví děti, působí.

V novém dílu pořadu Maminy s rozumem se rozpovídal nejen o nesnesitelném tlaku dnešní doby na mámy, ale také poradil, jak z této pasti ven.

https://tv.nova.cz/clanek//novinky/kdo-je-nejdulezitejsi-v-rodine-neni-to-otec-ani-deti-psycholog-dojal-svymi-nazory-moderatorku-k-slzam.html

PILATES - Mgr. Daniela Kalvodová

Představte si lekce cvičení, ze kterých odcházíte s vnitřním úsměvem, který se vám zrcadlí ve tváři. Ve vaší mysli jakoby někdo zadal příkaz „vysypat koš“ a vy s čistou hlavou, plní energie a příjemně naladění odcházíte s pocitem zcela nového těla. Vědomě vnímáte jeho vzpřímené držení a dokonalou souhru všech svalů, které máte plně pod kontrolou. Uvědomujete si své nové dýchání, jistotu a ladnost pohybů – a v duchu si gratulujete k tomu, že jste objevili kouzlo Pilates.

 

Základní principy Pilates

K Pilatesově metodě neodmyslitelně patří jeho základní principy, jejichž zvládnutí podmiňuje dosažení kýženého efektu. Ačkoliv je sám autor této cvičební metody, Joseph Pilates, nikde konkrétně nezaznamenal, z jeho písemných i filmových materiálů jasně vyplývají. Většina jeho stoupenců a žáků uvádí základních šest principů, někteří přidávají sedmý a osmý. Podstatné je, že všechny jsou neměnné. Při učení a nácviku je důležité jejich pochopení a začlenění nejen do cvičení, ale také do života a denních aktivit obecně. Naučit se je nazpaměť zkrátka nestačí, to je jen začátek. Pojďme si tedy principy Pilates společně představit:

Princip první – Koncentrace

Abychom vůbec mohli začít, musíme nejprve plně soustředit svoji pozornost k sobě samým a udržet ji zde po celou dobu cvičení. Naše myšlenky se tak přestanou toulat a sladí se s každou částí našeho těla, s každým pohybem. Jen udržením bdělé pozornosti dosáhneme žádoucích výsledků na všech úrovních.

Princip druhý – Dýchání

Když jsme dokonale koncentrovaní a sami u sebe, můžeme se vědomě zaměřit na dýchání. To je alfou a omegou nejen celého cvičení, ale života samého. V pilates je správné dýchání palivem pro celé cvičení a prolíná se všemi jeho částmi. Bez něj neudržíme pevný ani svůj střed, ani kontrolu.

Princip třetí – Centrum síly

Powerhouse, jak se centrum síly také nazývá, je motorem celého cvičení. Jeho výkon máme pod kontrolou právě dodržováním principů a tréninkem. Jedná se o náš fyzický střed, ze kterého cviky vychází a který zpevňují. Patří sem svaly pánevního dna, svaly břišní a hýžďové.

Princip čtvrtý – Kontrola

Sám J. Pilates nazýval svou původní cvičební metodu Kontrologií. Čím více dokážeme mít každičký pohyb a tělo obecně pod kontrolou, tím rychleji se naše úroveň a výsledky budou posouvat výš, a tím efektivnější bude samotné cvičení i kvalita našeho života.

Princip pátý – Přesnost

Jen když máme pod kontrolou předchozí principy, zvládáme všechny byť i minimální pohyby s přesností. Nezáleží na rozsahu a počtu opakování, které jste právě nyní schopni zvládnout, důležitý je způsob jejich provedení, přesné pohyby a celkové postavení. Jen tak zapojíme do procesu ty správné svaly. Zvládnout pohyb jednou správně přinese větší efekt, než uděláme-li jej osmkrát nepřesně.

Princip šestý – Plynulost

Když zvládáme předchozích pět principů, přichází na řadu plynulost. Každý pohyb by měl vycházet z našeho středu a hladce plynout jeden za druhým. Nepřerušená kontinuita pohybu je tím, čeho je žádoucí dosáhnout a co přirozeně nastává, pokud jsme v plné koncentraci u sebe a u všech cviků v každém okamžiku jejich provádění.

Princip sedmý – Rutina

Při zvládání základních šesti principů se jejich opakováním časem dostaneme do stavu, kdy se otevírá další úroveň vnímání celého cvičení. Všechny procesy se zautomatizují a my nyní začínáme těžit z benefitů, které souhra všech jednotlivých principů přináší. Naše tělo se při cvičení stává dokonale sladěným mechanismem, kde jednotlivé složky automaticky fungují společně a vzájemně se podporují. V tomto momentě můžeme naplno zažít a užívat si krásu pilates.

Princip osmý – Izolovanost

Když jsme dosáhli plné automatizace a koordinace pohybů, zvládáme intenzivně pracovat s každou částí svého těla izolovaně, aniž by zbytek těla přestával fungovat ve zbylých sedmi principech. Například jsme schopni pracovat pouze s bederní částí páteře, přičemž celé tělo zůstává pevné, v přesném postavení a plně pod kontrolou předchozích principů.

 

Joseph Pilates vnímal zvládnutí své metody z pohledu bytí těla, mysli a duše, které jsou v dokonalé koordinaci. Zpočátku bývá náročné všechny principy najednou dodržovat. Z vlastní zkušenosti vím, že u většiny začátečníků bývá zejména třetí až pátá hodina tak trochu kritická. Většinou dochází k tomu, že si cvičící již uvědomují, na co všechno je potřeba se zaměřovat, jak dělat pohyby správně a jak správně dýchat, ale jejich hlava jim to nedovolí. Někteří mají tendence cvičení právě v tomto momentě vzdávat s přesvědčením, že se jej prostě nenaučí. A přitom právě tohle je období, které je u pilates důležité a vítané. Jde totiž o přechodovou fázi, ve které si principy cvičení začíná přebírat nevědomí. Z pohledu NLP bychom řekli, že si v tomto momentě ty principy takzvaně programujeme do naší hlavy. V dalších hodinách je pak začínáme dělat automaticky, stává se z nich rutina. Právě proto je rutina jedním z pilates principů a právě proto je důležité dělat vše od počátku správně.

 

K zamyšlení pro vás:

Projděte si ještě jednou všech osm principů a zamyslete se nad tím, jak je využíváte ve svém životě, v každé jeho určité oblasti, směru, projektu, vztahu, ve všech denních činnostech, ve vztahu ke svému tělu. Hrajte si s nimi a zkoumejte, kde máte všech osm principů naplněných a kde vám který chybí.

Například váš život jako takový:

  1. Koncentrujete se na něj dostatečně?
  2. Dodáváte mu správné palivo?
  3. Má váš život pevné základy?
  4. Máte nad svým životem kontrolu?
  5. Cílíte ve svém životě přesně, víte, co chcete a kam směřujete?
  6. Plyne váš život bez překážek a v tom správném tempu?
  7. Slouží vám vše, co ve svém životě děláte, k užitku?
  8. Dokážete si určit priority a zaměřit se na ně?

Jestli máte chuť učinit tyto principy součástí svého života, není nic jednoduššího, než pustit se do objevování kouzla této cvičební metody. Vzpomínám si na úplně první leták ke kurzu pilates, který jsme s kolegyní Vlastou před lety vytvořily. Stálo na něm:

AŽ POZNÁTE KOUZLO PILATESU, NEBUDETE SI ŘÍKAT: „JDU CVIČIT“, ALE „JDU NA PILATES!“

Autor: Daniela Kalvodová

Zdroj: Časopis Body Mind Work, Centrum Systemiky a NLP s.r.o.


<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>