Zajímavosti

VÝŽIVOU KE ZMĚNĚ

 

KVĚTEN = PODPORA SRDCE

A máme tu KVĚTEN, moji milí!

Květen – „Máj, lásky čas, hrdliččin zve ku lásce hlas“…… a tak není divu, že nejohroženějším orgánem tohoto měsíce je SRDCE. Srdce = sídlo našich citů. I v dnešní době, kdy se mnozí soustředí spíše na to, co jim říká jejich mozek, máme v tomto období asi největší potřebu milovat, sdílet a otevřít svá srdce někomu druhému. Pokud nemáme partnera, je nám smutněji než v jiném měsíci. I já si pamatuji na chvíle, kdy jsem proklínala pravidlo 1. máje, kdy ženu musí někdo políbit pod rozkvetlým stromem. Nebojte, díky letošnímu výjimečně teplému počasí je většina stromů stejně již odkvetlá. A je pořád lepší zůstat nepolíbená, než muset povinně do průvodu :)

Opět na začátek krátké opakování z anatomie: SRDCE je dutý svalový orgán s oběhovým systémem uložený v hrudníku, který svými pravidelnými stahy zajišťuje oběh krve tělem, a tím i přenos dýchacích plynů, živin, odpadních látek a další funkce. Srdce má čtyři oddíly s chlopněmi, které fungují jako ventily, dva pro plicní oběh a dva pro oběh hlavní zajišťující průtok okysličené krve tělem. Srdce má tvar kužele, jehož hrot směřuje doleva a dolů. U dospělého člověka je srdce asi 12 cm dlouhé a 8–9 cm široké. Hmotnost srdce se liší podle pohlaví, u muže se pohybuje kolem 280-340 g, u žen kolem 230-280 gramů. Průměrně srdce udělá okolo 100 000 úderů každý den.

Nejsilnější energie srdce je každý den v poledne mezi 11. a 13. hodinou, v této době taky bývají nejčastější srdeční příhody, pozor! Nejslabší je energie srdce v noci mezi 23. a 1. hodinou ranní.

Nejčastější nemocí SRDCE je ischemická choroba srdeční způsobená zúžením věnčitých tepen. Pak angina pectoris, která se projevuje jako svíravá bolest na hrudi způsobená snížením dodávky kyslíku srdečnímu svalu, jejíž příčinou je právě ischemická choroba. No a nechvalně známý infarkt myokardu, což je vlastně náhlý kolaps části srdeční svaloviny, obvykle je způsoben trombózou věnčitých tepen. To, že s naším srdcem není něco v pořádku, se může projevit silným bušením srdce, nespavostí, změnami v chování. Srdci odpovídá na našem těle špička nosu, tak bedlivě sledujte, jak toto místo vypadá. Nemoc srdce se může projevit třeba vznikem skvrn na levé části tváře a bolestí v oblasti obočí při dotyku. Namodralá barva nosu, rtů, případně obličeje signalizuje nedostatečné okysličení krve.

EMOCÍ SRDCE JE RADOST, srdci podle čínské medicíny patří element ohně. Má ohnivou povahu, je centrem naší touhy, odvahy, inspirace, aktivity a našeho osobního vyzařování. Však víte, jak čerstvě zamilovaní září. Asi nemusím psát, že u lidí, které sžírá je hněv, zloba, pasivita, strach a smutek, je to právě naopak. Pokud se v životě řídíme pouze mozkem a na srdce nebereme ohled, . naše srdce nedostatkem nebo poruchou citu opravdu trpí.

A jak tedy v květnu a nejen v květnu pomoci srdci a co jíst?

• Snažte se, aby byl váš jídelníček tvořen především přirozenými potravinami s dostatečným obsahem vlákniny - zeleninou, ovocem a kvalitními potravinami z ověřených zdrojů.

• Pozor na pití kávy a nápojů s kofeinem v čase kolem poledne.

• Hlídejte si přísun správných tuků. Jezte hlavně tuky s dostatečným obsahem Omega3, které stimulují krevní oběh, snižují riziko tvorby krevních sraženin a také snižují vysoký krevní tlak. Jsou např. v semínkách, oříšcích, avokádu, kvalitních rostlinných olejích (zkuste třeba řepkový s ideálním poměrem Omega3:Omega6), ale i v rybách.

• Omezte solení, používejte raději čerstvé bylinky a česnek.

• Dostatečně pijte. Ideálně vodu a to harmonizovanou, ať už křišťály, symbolem květu života nebo jinak. Kdo nevěří – přivře oko, prosím ;-)

• Které potraviny srdce přímo miluje?

- Česnek - pomáhá snižovat krevní tlak a množství cholesterolu

- Ovoce – grapefruity, třešně, jahody, červené hroznové víno, banány, fíky

- Zelenina – červená paprika, zralá rajčata, chřest, čekanka, ředkvičky, artyčoky, brokolice, čekanka, fenykl, rukola, špenát a vůbec všechna listová zelenina

- Obiloviny – pohanka, zelený ječmen, klíčky, celozrnné obiloviny

- Luštěniny – fazole mungo, červené fazole, červená čočka, cizrna, čerstvý hrášek

- Červené víno – v rozumném množství má příznivý dopad na vznik a rozvoj aterosklerózy

- Koření – kurkuma, čerstvá bazalka, oregano, rozmarýn, tymián, petržel, skořice a kakao

- Bylinky – pelyněk, pampeliška, srdečník, mochna

• Nezapomínejte na dostatek pohybu – jóga, plavání, běh nebo i jen procházky v přírodě, vždyť i jen pohled na krajinu může dokázat, že vaše se vaše srdce zaraduje! • Dopřejte si dostatek spánku a relaxace.

• V aromaterapii – zkuste vůně citrusů, ylang-ylang nebo královnu srdce RŮŽI, nebo jakoukoli vůni, která vaše srdce potěší, třeba oblíbený parfém.

• Udělejte si radost a kupte se růžový a zelený náramek pro podporu srdeční čakry. Třeba z růženínu a avanturínu.

Takže radím – otevřete svá srdce, buďte přístupní změnám, novým zážitků, informacím i lidem. Jako vždy nezapomínejte na pohyb a mějte se rádi! Protože jediný trvalý vztah v životě je vztah k sobě samému! ;)

Krásný máj vám i vašim srdcím přeje opravdu ze srdce

Zuzana, Výživou ke změně

VÝŽIVOU KE ZMĚNĚ

 

DUBEN - PODPORA JATER

A máme tu DUBEN, moji milí!

Jaro sice přichází, ale zima jakoby se teprve probrala a snaží se urvat ještě posledních pár dní ve svůj prospěch. Narcisy svítící ze záhonů i přes chumelenici jasně dávají najevo, kdo je tady novým pánem :) Hurá, JARO!!! Stejně jako příroda i my bychom měli být nabití životní energií a těšit se z každoročního počátku koloběhu přírody. Měli… Jenže někdy to není až tak snadné. Někdo říká, že nastává vůbec nejnáročnější období roku. V dubnu jsou totiž nejohroženějším orgánem JÁTRA, nejdůležitější orgán látkové výměny, k tomu se ve vzduchu objevují první alergeny, takže propukají alergie a astma, zhoršují se kožní problémy, může nás navštívit nevítaný host jarní únava a paradoxně i deprese.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie: JÁTRA jsou největším vnitřním orgánem a centrálním orgánem látkové výměny. Mají klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin, jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří některé hormony, jsou orgánem zásobním, ukládají glykogen, železo a některé vitamíny, jsou v nich tvořeny bílkoviny krevní plasmy a nezastupitelná je jejich úloha při detoxikaci organismu. Játra leží v horní pravé části břicha, váží okolo 1,5 kg. Jsou dobře zásobená krví, v klidu játry protékají až dva litry krve za minutu, zvláštností jater je to, že kromě jaterní tepny, která k nim přivádí čerstvou okysličenou krev, do nich přichází také žilní krev z vrátnicové žíly, která je nasycená vstřebanými aminokyselinami a sacharidy z žaludku a střev.
Nejsilnější energie jater je každý den mezi 1. a 3. hodinou ranní. Nejslabší pak mezi 13. a 15. hodinou odpoledne.

JÁTRA nemají nervy, takže nebolí. To, že s nimi něco není v pořádku, nepoznáte tedy prvoplánově. Jedním z hlavních signálů je mírně zvýšená teplota kolem 37,2 °C, která přichází obzvláště navečer a později je trvalá. Člověk je unavený, bolí ho hlava, může mít poruchy trávení, cítit nevolnost, pálení žáhy. Také se mohou objevit poruchy hybnosti velkých kloubů, bolesti ve stehnech, v boku, tříselná kýla, potíže s vaječníky nebo prsy, může docházet k poruchám vidění. Známé je žluté zabarvení očního bělma, které je rovněž ukazatelem jaterních potíží. Velice zajímavé je, že na chronické onemocnění jater, mohou také poukazovat poruchy funkce čelisti. Čelist bývá bolestivá při pohmatu.
Největším ohrožením jater je ZÁNĚT JATER – HEPATITIDA. Zánět je způsoben viry jako u hepatitidy typu A - tzv. nemoc špinavých rukou, hepatitida typu B a D je velmi snadno přenosná nechráněným pohlavním stykem a krví a může vyústit v cirhózu či karcinom jater.

EMOCÍ JATER JE HNĚV, játra nám ukazují, jaký je náš pohled na svět, jak bereme život, zda jsme schopni přijímat to dobré i to zlé jako nezbytnou součást, míru našeho přijímání. Pokud toto zvládáme, máme játra nejspíš v pořádku. Pokud se zlobíme, vztekáme a neustále si stěžujeme na nespravedlnost života, naše játra trpí. Když se řekne cirhóza jater, většina lidí si ji spojí s alkoholem a drogami. Trvalá nespokojenost s životem a deprese řešená alkoholem v ní opravdu může vyústit.

A jak tedy v dubnu a nejen v dubnu pomoci játrům a co jíst?
• Je nezbytné ODLEHČIT JÍDELNÍČEK. V dubnu více než jindy si dovolím napsat – omezte živočišnou stravu, alespoň na 1-2 týdny. Vyzkoušejte a uvidíte, jak se budete cítit. A pokračuji klasicky – omezte bílý cukr, bílou pšeničnou mouku, polotovary a hlavně alkohol.
• Je čas pro DETOXIKACI – začněte zlehka, například šťávou z mrkve a červené řepy s troškou olivového oleje, pokud zvládnete.
• Končí liturgické období PŮSTU, v dubnu ho nelze nedoporučit. Zkuste pro začátek alespoň pár dní jíst pouze zeleninu nebo ovoce. Ideálním datem pro půst je dubnový úplněk, který nastane v sobotu 4. 4. Při půstu nezapomeňte hodně pít – ideálně vodu s citronem.
• A co jíst? Existuje 7 potravin, které játra přímo milují:
- Česnek – obsahuje sirné sloučeniny, které aktivují jaterní enzymy
- Grapefruit – obsahuje hodně vitamínu C a antioxidantů pro čištění jater
- Zelený čaj – obsahuje katechin podporující řádnou činnost jater
- Zelená listová zelenina – neutralizuje těžké kovy, urychluje výrobu a tok žluči
- Avokádo – obsahuje tripeptidy, které aktivně podporují zdraví jater, údajně konzumace 2 avokád za týden může uzdravit poškozená játra, kdo ví? Takže si udělejte třeba výborné Quacamole – stačí rozmačkat vidličkou nebo rozmixovat 2 zralá avokáda, šťávu z 1 limety, česnek, přidat sůl, černý pepř, nadrobno nakrájenou chilli papričku, rajčátko, kousek papriky a šalotku.
- Vlašské ořechy – pomáhají detoxikovat játra od čpavku. Ořechy také pomáhají také okysličit krev a extrakt z jejich zelených slupek je známý jako skvělý čistič jater.
- Kurkuma - regeneruje poškozené jaterní buňky.
• Stejně jako žlučník mají i játra rády HOŘKÉ BYLINKY - kořen pampelišky, ostropestřec mariánský, měsíček lékařský, oman, řepík, měsíček, třezalka, pelyněk, jaterník, schizandra. Velmi vhodný pro játra je YZOP – kupte si třeba skvělé Farmářské koření v biokvalitě od Sonnentoru s yzopem, je výborné!
• Věnujte se JÓZE a dýchacím technikám. Játra podpoříte například předklony, kleštěmi, širokým sedem roznožným a úklonami k oběma nohám.
• Zkuste AROMATERAPII – játra, opět stejně jako žlučník, podpoří svěží kyselé nebo lehce nahořklé vůně jako grapefruit, citrón, hořký pomeranč. Používejte je do aromalamp, k masážím nebo do koupelí.

Takže radím – zkuste se v dubnu více věnovat sami sobě. Dopřejte svému tělu odlehčení ve stravě a pokud možno i půst. Pokud to jen trochu půjde, sedněte si venku na sluníčko a nastavte tvář jarním paprskům a dobíjejte energii. Nezapomínejte na pohyb a zkuste se nehněvat – na sebe i na ostatní. Pokud ve vás začne bublat hněv a přepadne vás špatná nálada, zhluboka dýchejte a opakujte si: „Přes všechny pochyby život je krásný!!!!“ :)

Beran

Ilona Regina Grimová

Jarní rov­no­den­nost a zna­mení Berana

 

beran

Tak tu máme pro­bou­ze­jící se pří­rodu, kdy pomalu, ale jistě začíná jarní rovnodennost.

Je to čas, který  je čas stvo­řený k novým začát­kům, k plo­zení, a to nejen na úrovni fyzické, ale i duchovní.

Indi­áni v tento čas pořá­dají obřady slou­žící k duševní očistě a k zahá­nění zlých duchů. Samotné slovo rov­no­den­nost zna­mená moment, kdy Slunce pře­chází přes rov­ník, kdy noc a den bývá stejně dlouhá, tj. obojí 12 hodin. V tento den vstu­puje Slunce do akč­ního, bojov­ného, pří­mo­čarého a divo­kého Berana, kde bude pobý­vat až do 20. dubna.

Již nyní se na nás všude usmí­vají slu­neční paprsky, víta­jící nás na kaž­dém kroku,

Tímto jar­ním bodem začíná nejen jaro, ale i začá­tek zodi­aku, neboli zvě­ro­kruhu ast­ro­lo­gic­kých zna­mení. Jedná se o začá­tek, kdy při­jde něco nového, vzru­šu­jí­cího a zají­ma­vého. Jarní rov­no­den­nost zna­mená začá­tek, něco nového, jinými slovy „naro­zení“, s čímž je spo­jeno i naro­zení Ježíše, coby cír­kev­ního svátku, sym­bo­li­zo­vaný také berán­kem (či kuřátky, coby z mrtvýchvstání). Veli­ko­noce, resp. veli­ko­noční neděle je vždy první po jar­ním úplňku.

Vláda Ryb nyní končí, čímž se také změní délka dne a noci a pře­vaha noci, která dopo­sud vládla ustoupí, a den bude delší, ale i tyto ener­gie sil­nější, tedy ener­gie jan­gové, aktivní, muž­ské, svě­telné a jasné vystří­dají ener­gie jínové, žen­ské, pasívní a tmavé. Dny se budou pro­dlu­žo­vat, v pří­rodě dojde k větší rovnováze.

Dne 20. března 2015 začíná první jarní den, ast­ro­no­mické jaro. V tento den bude noc a den stejně dlouhá. Zna­mení Berana je typické tím, že je akční, tem­pe­ra­mentní, pří­mo­čarý a bojovný, stejně jako vliv jara, kdy začí­nají klí­čit první semínka plné síly, agre­si­vity a ener­gie, aby se skrze ještě místy zmrz­lou půdou vybo­jo­valy na povrch. Vše, co jim stojí v cestě, kdyby to byly kořeny jiných rost­lin či stromů, kameny a ostatní, obklíčí a nako­nec se nahoru za slu­níč­kem a vzdu­chem proderou.

Stejně jako naši Berani, kteří se neza­staví před žád­nou pře­káž­kou a nao­pak je vyhle­dá­vají, coby zdroj adre­na­linu a zábavy. Nesnáší nudu a ste­re­o­typ, a tak si rádi svůj život často při­ko­ření, někdy  však, i tro­chu více, než je zdrávo.

Vláda sou­cit­ných, hod­ných, intu­i­tiv­ních a dob­ro­sr­deč­ných Ryb tímto pomalu, ale jistě končí, a vzdu­chem se začnou šířit ener­gie zcela jiného ražení, které se s ničím a nikým nebu­dou „párat“, půjdou přímo k věci.

Budeme více odvážní, nene­cháme si nic líbit, budeme dříve jed­nat, než pře­mýš­let, pro­budí se v nás bojov­níci a bojov­nice ovlá­dané bohem válek Mar­sem, který je při­ro­ze­ným vlád­cem zna­mení Berana. Sami se budeme divit, kde se v nás bere sou­tě­ži­vost, potřeba zví­tě­zit, bojov­nost, rych­lé­jed­nání, rych­lost, spor­tovní duch a také impul­siv­nost. Ohnivá ener­gie je zde a začne se pro­je­vo­vat stále více. Beran je ohnivý živel, plný ener­gie, vita­lity, netr­pě­li­vosti a inten­zity. Beran jako začá­tek také před­sta­vuje arche­typ malého dítěte, které se právě naro­dilo a hledá své místo a uplat­nění ve světě, dává o sobě vědět a vynu­cuje si pozor­nost, stejně jako ona rost­linka v přírodě.

Jarní rov­no­den­nost zna­mená nejen počá­tek jara, ale i začá­tek nového období, nového cyklu a začá­tek ast­ro­lo­gic­kého kalen­dáře. Letošní jarní rov­no­den­nost nastává v pátek, 20. března přesně ve 23:46 hodin. Jedná se o oka­mžik, kdy Slunce vstoupí do ohni­vého zna­mení Berana. Zna­mená to změnu ener­gií, větší inten­zitu ve všem, co děláme, schop­nost a potřebu uká­zat těm dru­hým, co v nás sku­tečně je. Jsme tu a je dobré to dát dru­hým najevo, pokud si toho ještě nerá­čili všimnout.

Během roku dochází 4x za rok k rov­no­den­nosti (jarní, letní, pod­zimní a zimní), kdy ta jarní je však nej­sil­nější, nej­vý­znam­nější a nej­dů­le­ži­tější ze všech. A to z toho důvodu, že Slunce pro­chází tzv. jar­ním bodem na obloze. Jedná se o pomy­slný začá­tek dal­šího kruhu, kola, cyklu a životní fáze. Jde také o sym­bo­lický význam coby začá­tek všeho nového, stejně jako beraní povaha je vstřícná a nedo­čkavá nových pří­le­ži­tostí a výzev.

Slunce stálo až do 19. března ve zna­mení Ryb, které je ve zvě­ro­kruhu poslední a zakon­čuje zvě­ro­kruh a vládu zimy. Druhý v pořadí je Býk, třetí jsou Blí­ženci, čtvrtý Rak, atd. Jed­not­livá zna­mení, tak jak jdou po sobě, mají také chro­no­lo­gický význam, uka­zují a vysti­hují také život člo­věka jako takový. Beran, coby první zna­mení před­sta­vuje plnou sílu a ener­gii, která se dá při­rov­nat k bodu zro­zení jara, ale i dítěte, je proto totožná s  dět­stvím. Ryby, před­chozí zna­mení, které kruh uza­vřelo, je spo­jeno se stá­řím, úbyt­kem sil a ener­gie. Každá strana má však dvě mince, zatímco Ryby nemají tolik ener­gie a odvahy jako Beran, jsou však mno­hem zku­še­nější, vní­ma­vější a opa­tr­nější, než Beran, který je sice akční, ale nepře­mýšlí, nepo­čká, ale hned jedná, proto velmi často naráží tzv. hla­vou proti zdi. Každé zna­mení má své pro a proti, vždy se jedná o vyvá­že­nost a dua­litu, jako v celém vesmíru. Bez černé nemáme bílou, bez zla bychom nepo­znali dobro, bez zimy bychom si nevá­žili tepla, bez nemoci zdraví, apod. Nic v životě lid­ském se neděje náhodně a vše má pře­dem dané místo, určení a svůj původ a význam.

Beraní povaha pře­ky­puje fyzic­kou i men­tální silou, je zde surová ener­gie, kte­rou je potřeba postupně zpra­co­vá­vat, a to v dal­ších zna­me­ních, které budou po celý rok násle­do­vat, kdy každé další toto obo­hatí. Beran je bojov­ník, nic jen tak nevzdá, stejně jako to semínko, které se dere na povrch, chce uká­zat celému světu, jak je dobré, skvělé, jak to doko­nale zvládlo, stejně jako Beran tou­žící po obdivu, uznání ve své sebestřed­nosti. Semínko zaklíčí, začne růst, aby mohlo v násled­ném zna­mení Býka začít plo­dit. Jedná se o opa­ku­jící se cyk­lické vlivy v pří­rodě, životě, ale i povaze a vyspě­losti člověka.

 

Ritu­ály a kouzla k obno­vení a začátku jara

Všichni známe pojem „jarní úklid“. Proč ovšem neu­dě­lat i vnitřní úklid, tedy sami v sobě. Pokuste se vyhá­zet odpadky ze své hlavy, uvol­něte se a odpro­s­těte se, od sta­rostí a pro­blémů a pře­hrá­vejte si pěkné chvilky a oka­mžiky života, které jste zažili a ještě zaži­jete. Těšte se, radujte se a plánujte.

Naši před­kové spolu se začí­na­jí­cím jarem měli mnoho tra­dic a zvyků, které v těchto dobách pod­ni­kali. Jeden z pohan­ských zvyků byl takový, že lidé na ves­ni­cích během víkendu v době rov­no­den­nosti nosili sla­mě­nou figurínu, která před­sta­vo­vala zimu. Kolem ní tan­co­vali, než ji nako­nec hodili do potoka a věřili tomu, že takto zima nadobro ode­šla, že ji odplaví voda a spolu s ní se zbaví nemocí a jiných neduhů, nejen na těle, ale i neštěstí, bídy a jiných nepří­jem­ností. Tento obřad je vlastně jakýmsi ritu­á­lem, který má ve sku­teč­nosti mno­hem větší kon­text a pod­statu, než je na první pohled patrné. Tímto ritu­á­lem si totiž lidé napro­gra­mo­vali svou mysl, věřili tomu a tak se také ve vět­šině pří­padů stalo. Tento základ fun­guje dodnes, jak co si do svých mozků, do svého počí­tače nahra­jeme, to tam máme a stává se dost často, že disk, náš mozek je pře­tí­žený a je dobré a pří­hodné ho čas od času pro­ma­zat, vyčis­tit paměť, což zna­mená, zba­vit se zasta­ra­lých, myš­len­ko­vých a nefunkč­ních vzorců cho­vání a stra­chů z toho, co a jak bude, namísto toho, abychom si naplá­no­vali, co a jak bude. Lid­ský mozek, lid­ská psy­chika je velmi cit­livá a vní­mavá, zejména na pod­pra­hové, pod­vě­domé úrovni a stačí na některé věci jen pomys­let, a mohou se velmi lehce při­ho­dit. Ovšem jak v tom dob­rém, tak i v tom nega­tiv­ním významu, proto stále dbejte na to, jaké myš­lenky Vám hla­vou pro­jdou a na co mys­líte, co ve sku­teč­nosti posi­lu­jete a vyži­vu­jete. Pakliže se bude jed­nat o strach z nemoci, pak vězte, že nemocní budete, při stra­chu o peníze, práci či svou lásku o ně sku­tečně také při­jdete, ale i nao­pak. Budete-li věřit ve své uzdra­vení, zjis­títe, že Vás nic nebolí a peníze, práce i láska se najed­nou dostaví. Člo­věk má ten­denci si při­ta­ho­val lidi, udá­losti a momenty do svého života velmi silně, a to jak vědomě, tak i nevědomě.

Udě­lejte si sami svůj jarní rituál. Začněte svůj den tím, že si napro­gra­mu­jete ve své hlavě, jak bude krásný den, jak Vám vše půjde od ruky a večer zjis­títe, že tomu tak sku­tečně bylo. Ovšem i v opač­ném pří­padě, jdete-li do práce s tím, že bude v zaměst­nání dusno, že kole­gyně bude zase pro­tivná, pak vězte, že i tomu tak bude. Staré moudré pří­sloví praví: „My sami jsme strůjci svého osudu“, a sku­tečně jsme, jen je potřeba za nitky tahat, napsat si svůj scé­nář života a pak jen nechat hrát herce ve svém okolí jejich role. Vy jste jejich reži­sér, Vy můžete měnit, řídit a ovlivňovat.

Podle jed­noho starého čaro­děje je rov­no­den­nost časem, kdy máme mož­nost se roz­hod­nout, kudy se vydáme a kte­rou ces­tou vykro­číme. Podle ger­mán­ského zvyku je jarní svá­tek svát­kem rov­no­váhy, jak je psáno výše, a to právě z důvodu stejně dlouhé noci a dne. Jedná se tedy o den velmi silný, magický a taju­plný záro­veň. Uveďte do rov­no­váhy vše ve svém životě, hlavně neza­po­mí­nejte, že pří­jem a výdej musí být na pomy­sl­ných mis­kách vah stále v rov­no­váze a ani jedna strana nesmí převažovat!

 

Další ritu­ály spo­jené se svát­kem jara jsou následující:

  • jeli­kož je v tento den novo­luní, vše co nyní vyšleme a udě­láme má magic­kou moc a úči­nek, proto sepište svoje přání na papír, vložte jej do hlíny, kam budete něco sázet či jen jenom zašeptejte do semínka a zasaďte jej. Nechte vzklí­čit svá přání a nechte je růst do těch nej­vět­ších roz­měrů a dimenzí.
  • zapalte oheň, který patří k magii, k čaro­vání a k ritu­á­lům, ten dokáže vyčis­tit míst­nost, zbaví Vás i Váš pří­by­tek či práci všeho nega­tiv­ního, neboť vše spálí
  • vyrazte do pří­rody, nasbí­rejte hladké, oblé kameny a doma si na ně nama­lujte různé sym­boly, runy, znaky, orna­menty, coko­liv, co Vám zrovna při­jde na mysl
  • vyrobte si svoji sla­mě­nou figurku, či ze starého plátna, nama­lujte jí obli­čej, udě­lejte vlasy třeba z vlny a tak jako staří, moudří Slo­vané, ji vhoďte do řeky a nechte tak ze svého života, uná­šet vše staré, čeho se chcete a potře­bu­jete zbavit
  • stejně tak se zbavte sta­rých myš­le­nek, nepo­třeb­ných věcí, krámů, oble­čení a v někte­rých pří­pa­dech i lidí, zejména pak těch nega­tiv­ních, věčně nespo­ko­je­ných a nadá­va­jí­cích na všechno a na všechny, co jen uka­zují na druhé, (poli­tici, počasí, vláda, šéfové, man­želé, kama­rádky, atd.)
  • pořiďte si něco nového na sebe či do své domác­nosti jako sym­bol nového, může se jed­nat i o něja­kou kytku, která má ten­denci růst, stejně jako Vy a Vaše štěstí

Autor: Ilona Regina Grimová

Výchova dětí

 

Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné, zlé a ničeho si neváží

Shovívavá výchova končí špatně. Děti, kterým rodiče nevymezili hranice, mají problémy se sebeovládáním. Chybí jim motivace, disciplína a odpovědnost.

Vidí jenom svoje potřeby a ke svému okolí jsou lhostejné. O příliš benevolentní výchově jsme v rozhlasové Radioporadně mluvili s klinickou psycholožkou Blankou Pöslovou. 

Dnešní děti rozhodují o všem. Kdy půjdou spát, co si vezmou k jídlu, jak dlouho budou na počítači. Ruší u stolu, když si rodiče povídají, skáčou jim do řeči. Očekávají, že budou centrem dění. A pokud nejsou věci podle jejich představ, vztekají se a jsou agresivní.

„Dáváme dětem příliš prostoru, příliš široké hranice, naopak málo řádu a pevnosti. Všechno PŘÍLIŠ je špatně. Tak jako není dobrý bezpočet zákazů a příkazů, není správná ani nadmíra volnosti, což je dnešní trend,“ říká psycholožka Blanka Pöslová.

Od rákosky k anarchii

Zatímco v 50. letech vládli v rodinách despotičtí otcové až přespříliš tvrdou rukou, dnes tu naopak máme hodně benevolentní matky. Přístup ve výchově se změnil hodně po sametové revoluci. Společnost se překlopila do druhého extrému.

„Rodiče o svém přístupu k potomkům přemýšlí. Čtou psychologickou literaturu a dávají přednost tomu, aby bylo jejich dítě vychováváno svobodně. Nechtějí zasahovat do jeho osobnosti a něco mu diktovat,“ popisuje současné tendence Blanka Pöslová a doporučuje, aby všechny knihy rodiče brali s nadhledem. Každý by si měl vybrat jen to, co je mu blízké a co podle svého uvážení považuje za dobrou radu.

"Tisíckrát si mohu přečíst, že bych měla být ve vedení syna nebo dcery pevnější. Pokud se ale sama pro to vnitřně nerozhodnu a nezačnu to důsledně uplatňovat, nic se nestane,“ vysvětluje Blanka Pöslová. 

Rodiče musí být za své dítě zodpovědní

Proč je špatně, když jde dítě spát, jak si samo určí? Co je špatného na tom, že si řekne, co chce jíst? Protože malé dítě neví, co je správné. Nemá tušení, proč by mělo jít do postele v osm hodin večer a jíst zdravě. Tohle všechno musíme naše děti naučit – pevně a láskyplně. „My rodiče jsme zodpovědní za to, k čemu děti vedeme a směřujeme,“ zdůrazňuje Blanka Pöslová. 

Co se zákonitě stane, když si dítě může dělat, co chce? Zkouší víc a víc. Navíc se v poslední době zřetelně ukazuje, že takto vedené děti jsou agresivní. 

„Stává se, že rodiče neztlumí první vlnu, kdy potomek snaží prosazovat svoji vůli násilím. Dokonce se nechávají od svých tříletých dětí bít a připadá jim to roztomilé. Jenomže to vede k tomu, že se děti začnou násilnicky prosazovat všude,“ říká Blanka Pöslová. To způsobí, že tvrdě narazí v sociálních vztazích. Neznají hranice a netuší, kam až mohou zajít. Nemají respekt vůči svému okolí. Myslí si, že jejich emoce a potřeby jsou jediné na světě. 

„S překvapením zjišťují, že i ti druzí něco chtějí a potřebují, ale nejsou schopní to sladit. Mají problém se přizpůsobit v jakémkoliv kolektivu. Neumí se ovládat a strádat,“ vysvětluje Blanka Pöslová. 

Ach, ta technika!

Mnozí rodiče jsou nešťastní z toho, kolik času tráví jejich děti na počítači nebo mobilním telefonu. Pokud se pokusí užívání techniky regulovat, tvrdě narazí na odpor. Příkladem je příběh posluchače Libora, který zavolal do Radioporadny. Jeho šestiletý syn dostal pod stromeček tablet. V momentě, kdy rodiče po něm chtějí, aby ho odložil, reaguje nepřiměřeně agresivně.

„Nejdůležitější je nastavit striktně pravidla používání. Když dáte dítěti k Vánocům tablet, musíte počítat s tím, že se bude při odebrání vztekat. V té chvíli mu nabídněte jinou aktivitu. Když na to nepřistoupí, nechte ho být. Ať se klidně vzteká. Přestaňte s ním komunikovat a tablet mu rozhodně nevracejte. Nikdy neustupujte. Vy rozhodněte, kolik času denně bude s tím tabletem vaše dítě trávit. U šestiletého dítěte doporučuji maximálně dvě půlhodiny za den,“ radí klinická psycholožka Blanka Pöslová. 

Desetileté dítě dokáže celý den sedět u počítače. Jakmile ho rodič nevyžene k jiné aktivitě i přes jeho nelibost, škodí jeho zdraví. Tak jako ve škole platí pravidlo, že se při vyučování nesmí používat mobilní telefony, měli bychom mít jasná pravidla i doma.

Výživou ke změně

 

BŘEZEN - PODPORA ŽLUČNÍKU

A máme tu BŘEZEN, moji milí!

Také jste tak zmateni? Já letos pořád pociťuji absťák po sněhu a zimě. No nic, překonejme abstinenční příznaky, smiřme se s tím, že zima prostě nebyla a PŘIVÍTEJME JARO! :)

V březnu je nejohroženějším orgánem ŽLUČNÍK.

Opět na začátek krátké opakování z anatomie:  ŽLUČNÍK je vakovitý orgán hruškovitého tvaru uložený na spodině jater na pravé straně břicha, sloužící ke skladování a úpravě žluči, která se tvoří v játrech. Žluč je důležitá při trávení, napomáhá štěpení a vstřebávání tuků.

OSLABENÍ ŽLUČNÍKU se projevuje bolestí hlavy, migrénami a závratěmi, tlaky pod hrudní kostí, bolestí žeber vystřelující do zad, bolestí velkých kloubů (ramena, kyčle, kolena, lokty), nadýmáním, ale například i potížemi se zrakem. To, že máte oslabený žlučník, se může projevit i vyrážkou na kůži v oblasti spánků, zažloutnutím očního bělma nebo žlutým potahem na jazyku.

Kdo měl někdy v životě potíže se žlučníkem, tak ví naprosto přesně, že hodiny nejvyšší aktivity žlučníku jsou v noci. ŽLUČNÍKOVÝ ZÁCHVAT či kolika přichází zásadně mezi 23. a 1. hodinou. Kdo jednou zažil noc s hlavou v záchodové míse, ten ví, o čem mluvím ;-) Příčinou akutního žlučníkového záchvatu je zaklínění žlučových kaménků ve žlučových cestách. Kaménky vzniknou při nerovnováze mezi složkami žluče, jsou obvykle složené z cholesterolu. Při jeho nadbytku nejsou žlučové kyseliny schopny zachovat cholesterol v tekutém stavu a ten začne krystalizovat. Kaménky pak vycestují ze žlučníku do žlučových cest a pak do tenkého střeva. A záchvat je tu! Vyprovokován bývá hlavně tučným jídlem. Rizikovými faktory, které vedou ke žlučníkovým potížím, jsou obezita a špatné stravovací návyky, kouření, chronická zácpa, ale roli hrají i dědičné předpoklady.

Emocí žlučníku je HNĚV. Potlačovaná nebo špatně vyjádřená zlost a AGRESE vůči druhým, i vůči sobě samému, žárlivost, nenávist. Dlouhodobá nespokojenost se svým životem, partnerem, prací, frustrace z naší neschopnosti to vyjádřit a řešit - to vše může být základem k tomu, aby nám žlučník drsně ukázal, že se musíme naučit s nahromaděnou agresí pracovat. Symbolicky nám potíže žlučníku ukazují, co jsme a nejsme schopni strávit, ale také to, že se snažíme něco zpracovat až příliš rychle.

A jak tedy v březnu a nejen v březnu pomoci žlučníku a co jíst?

  • V období přicházejícího jara celkově ODLEHČETE JÍDELNÍČEK. Omezte tučná, nadýmavá a ostrá jídla. Vynechte tučná masa, omáčky zahuštěné moukou, kynutá těsta, mléko, dále cukr, kávu, černý čaj, alkohol a všeobecně polotovary, uzeniny a instantní „jídla“. Když už maso, tak sladkovodní ryby, králíka nebo krůtu. Když mléčné výrobky, tak raději kozí a ovčí. Vyhýbejte se přepálenému tuku, smažení a grilování. Používejte kvalitní oleje – olivový, dýňový, lněný, sezamový. Zařaďte lehce stravitelné obiloviny, jako jsou jáhly a pohanka, z luštěnin zejména červenou čočku, která nenadýmá.
  • Pokud chcete nechat žlučník na pár dní odpočinout, dopřejte si PŮST. Nyní nastává to nejvhodnější období :) Půst není dieta, ani prostředek k redukci váhy, ale ideální metoda pro pročištění těla, detoxokaci a zvnitřnění.
  • Ze začátku měsíce bych doporučila ještě spíše vařenou a dušenou ZELENINU, ale postupně začněte zařazovat do jídelníčku opět i čerstvou. Zvláště MLADÉ VÝHONKY rostlin, kopřivy, pažitku, řeřichu, špenát, dále mrkev, cuketu, chřest, červenou řepu.
  • Pokud máte problém se žlučníkem, pozor na ovoce se zrníčky – maliny, rybíz, jahody to může žlučníku pěkně zavařit. Navíc jejich sezóna je ještě hodně daleko. Neprospěje ani mák, datle, fíky a ořechy. OVOCE jezte raději bez slupky. Jablka a jablečný ocet to je to pravé.
  • Používejte BYLINKY PODPORUJÍCÍ TRÁVENÍ – petržel, mátu, kopřivu, bazalku, kmín, kopr, bobkový list, fenykl, anýz, saturejku, oregano, majoránku, yzop nebo mořské řasy.
  • Žlučník má rád HOŘKÉ BYLINKY jako je zeměžluč, kořen pampelišky, ostropestřec mariánský, měsíček lékařský, oman, řepík, měsíček, třezalka, pelyněk, jaterník, schizandra. Tyto byliny si asi do jídla dobrovolně nepřidáte, ale můžete je užívat ve formě tinktury, čaje nebo oleje.
  • Používejte KURKUMU. Kurkuma podporuje trávení a také pomáhá rozpouštět žlučové kamínky. Přidávejte ji při vaření do jídla nebo si udělejte NÁPOJ S KURKUMOU: 1 hrnek rostlinného mléka povařte asi 5 minut s polovinou lžičky kurkumy, odstavte a oslaďte medem.
  • Zvyšte přísun ZINKU A VITAMÍNU A. Jak? Největším přírodním zdrojem zinku jsou dýňová semínka a dýňový olej. Vitamín A naleznete třeba v mrkvi, špenátu, hlávkovém salátu, dýni, paprice, mangoldu, mangu, brokolici, chřestu nebo rakytníku. Nezapomínejte, že vitamín A je rozpustný v tucích, takže je potřeba přidat k zelenině vždy trošku kvalitního tuku.
  • Zkuste AROMATERAPII – rovnováhu žlučníku podpoří svěží kyselé nebo lehce nahořklé vůně jako grapefruit, citrón, hořký pomeranč. Používejte je do aromalamp, k masážím nebo do koupelí.
  • Udělejte si radost a kupte si šperk s JANTAREM, který v centru solar plexu ovlivňuje náš celkový tělesný a mentální zdravotní stav. Předává nám poselství, že život je v podstatě teplo a slunce, a tím nás zbavuje strachu, který znemožňuje realizaci naší osobnosti, a zároveň prohlubuje náš úsudek. Uplatňuje se při žlučníkových potížích, při žaludečních, jaterních a střevních obtížích, při astmatu a bronchitidě, přináší úlevu při infekcích provázejících horečkami.

Takže radím – vydejte se na procházku jarní přírodou, sledujte, jak se energie rostlin dere ven ze země. Svá trápení a hněv projevte, nespokojenost s čímkoliv řešte. Názory ostatních, které vás vytáčejí, přijměte a netrapte se jimi. Každý má právo na svůj pohled na svět a nikdo nemáme patent na pravdu. Nevíte, čím ten druhý prošel a co má za sebou. Chroupejte dýňová semínka, mocně sypejte do jídla kurkumu, jezte vše zelené. Kupte si nový parfém s citrusy, modré tričko či jantarové náušnice! Váš žlučník bude zaručeně potěšen :)

Klidný vstup do jara přeje všem

Zuzana, Výživou ke změně


<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>