Zajímavosti

Výživou ke změmě

 

ÚNOR - PODPORA LEDVIN

A máme tu únor, moji milí!

Letošní zima se, jak už je poslední roky zvykem, vyznačuje počasím odpovídajícím spíše podzimu nebo začínajícímu jaru. Teploty nad nulou, pořádnou sněhovou nadílku si už skoro nepamatujeme. Je mi líto malých dětí, které toužebně hledí na těch pár vloček, které se občas jakoby omylem snesou z nebe :( Pamatujete si na sněhové prázdniny? Pokud jste se narodili v 70. letech (a dříve) jako já - to byla paráda! No nic, konec vzpomínek, teď o únoru obecně :)

V únoru jsou nejzatíženějším orgánem LEDVINY. Pokračujeme tedy v návaznosti na leden a močový měchýř.

Ledviny jsou párový orgán, který se nachází po obou stranách páteře v oblasti beder. Jejich funkcí je odstraňování dusíkatých zplodin metabolismu bílkovin z těla, regulují hospodaření s tekutinami a obsah solí v těle, hrají významnou roli v metabolismu vápníku a fosforu. Jednoduše řečeno - udržují stálé vnitřní prostředí, míru kyselosti a koncentraci minerálů. Například nedostatečné vylučování sodíku vede k zadržování vody v tkáních. Vzestup hladiny draslíku při jeho nedostatečném vylučování ledvinami vede k nebezpečným poruchám srdečního rytmu. Ledviny mají také velký význam pro kostní metabolismus a správnou krvetvorbu.

Problémy ledvin se většinou projeví bolestí v bedrech. Někdy ovšem také bolestmi kloubů kolen zejména na vnitřní straně. Při vyšetření se v moči objevuje krev, bílkovina a bílé krvinky. Problémy v činnosti ledvin se mohou také projevit častým močením zejména v noci, impotencí, problémy s plodností, zánětem močového měchýře. Špatná funkce ledvin pak otoky na různých místech těla. Jedním z nejčastějších ukazatelů na problém s ledvinami jsou tmavé kruhy a otoky pod očima, ale taky vyrážkou nebo pupínky v oblasti očí. Párovým orgánem jsou uši, takže při oslabení ledvin může docházet k poruchám sluchu, pískání a šumění v uších a častým zánětům. Totéž platí pro kosti - oslabení ledvin může doprovázet osteoporóza.

Nejsilnější energie ledvin je každý den odpoledne mezi 17. a 19. hodinou. V tuto dobu jsou ve své maximální aktivitě. Naopak nejslabší je energie ledvin každý den ráno mezi 5. a 7. hodinou, tehdy jsou v útlumu.

Podle tradiční čínské medicíny jsou ledviny ukazatelem délky života a je v nich skryta vrozená životní energie. Z psychického hlediska jsou ledviny ukazatelem vztahů a citů. Partnerských, kdy levá ledvina zobrazuje ženu a pravá muže. Jde však zejména o partnerství nejen sexuální, ale spíše o přátelství, pracovní vztahy, vzájemný styk s lidmi. Ledviny filtrují to, co jsme schopni od jiných lidí přijmout, vstřebat. Pokud nevstřebáváme, nepřijímáme jiné pohledy a názory, může dojít k problémům právě v oblasti ledvin. Oslabené ledviny často souvisí se ztrátou kořenů nebo schopností vybudovat si vlastní kořeny. Emocí ledvin je strach a narušená energie ledvin přináší do naší psychiky opatrnost, potřebu opory, nejistotu, poruchy sexuální oblasti, ale také sebepodceňování, úzkost až deprese. Je zvláštní, jak má naše společnost spojeno přátelské popovídání s hospodou nebo lahví vína, co si budeme nalhávat, kdo si s kamarády nezajde rád na pivo nebo si s kamarádkou nedá pár dvojek vína? Uvažuji, jestli je to proto, že chceme otupit a zaměstnat ledviny zvýšeným příjmem alkoholu, než se zastřízliva poprat s otázkou přijímání a odpouštění? :)

A jak tedy v únoru a nejen v únoru pomoci ledvinám a co jíst?
• Pitný režim: pro podporu ledvin má velký význam. V zimě se pocit žízně přirozeně snižuje, proto nezapomínejte pít. Ideálně teplé tekutiny - opět připomenu svůj favoritní zázvorový čaj (stačí pár plátků zázvoru povařit 10 minut v hrnci vody, nechat lehce vychladnout, přidat citron a med), vlažnou vodu, zeleninové šťávy (zkuste odšťavnit zelí, řapíkatý celer, řepu a jablko). Omezte alkohol, výjimkou je pivo, které podle babských rad ledvinám prospěje, ideální je údajně Plzeňské. Ale s mírou! Vynechat bychom měli vodu s bublinkami, kávu, zelený čaj, který ochlazuje, coca-colu a další slazené příšernosti.

• Luštěniny: v přírodě je to tak nádherně zařízeno, že potraviny, které nejvíce podporují určitý orgán, mají tvar tohoto orgánu. A to platí pro ledviny a fazole. Jezte tedy fazole, jakékoli - červenou ledvinu, adzuki, mungo. Doporučuji přidávat do polévek či jako přílohu nebo z nich udělat pomazánky, jsou výborné! 

• Zelenina: jezte kořenovou zeleninu, cibuli, fenykl, zelí, kapustu, červenou řepu, pórek. Ideální je kvašená zelenina a kysané zelí - zimní evergreen.

• Ovoce: ideální jsou brusinky, borůvky, lesní plody... No teď v zimě to asi s nimi nebude tak horké, ale pokud máte zamrazeno jako já, máte vyhráno :) Brusinky také ve formě kvalitního džusu nebo sušené. Pokud však už máte ledvinové problémy se sušeným ovocem opatrně, protože obsahuje hodně draslíku, stejně tak ořechy, banány apod.

• Obilniny a semena: jáhly, pohanka, oves, rýže, sezam a len.

• Maso: tady opět opatrně, ledvinám prospěje odlehčení v podobě snížení konzumace bílkovin. Dopřejte si rybu (lososa, tuňáka, cokoliv co u nás koupíte čerstvé), maso spíše lehce stravitelné - např. krůtí, králičí. A přidat můžete vejce, tvaroh.

• V jídelníčku je potřeba omezit sůl, sójovou omáčku, další ochucovadla typu worchestrové omáčky apod., prostě vynechat vše, co obsahuje glutamát, všechno dráždivé a ostré, omezte koření, čokoládu a kakao, sladkosti, tavené sýry, bílý cukr, uzeniny, chipsy a další „pochutiny".

• Vařte, duste, pečte, omezte smažení.

A co dělat pro podporu ledvin?
• Ledviny milují teplo! Teple se oblékejte, držte v teple hlavně nohy, bedra a krk. Nezapomínejte na čepici, hlavou a vlasy uniká z těla venku velká část tepla. Nicméně pohyb venku je fajn v každém případě a nevyhýbejte se mu. 
• Dopřejte si saunu, teplou koupel se solí, masáž.
• Otužujte se! Ale asi bych s tím nezačínala až teď v únoru ;-)
• Věnujte se józe nebo jakkoliv cvičte. Pokud cítíte tlak v ledvinách, udělejte pozici kleští - paščimottanásanu, nebo hluboký předklon a setrvejte v ní, jak to jen půjde.
• Noste červenou a oranžovou barvu, barvy čaker, pod které ledviny spadají. Nebo u sebe noste kameny jako rubín, korál, hematit nebo můj oblíbený karneol.

Přiznám se, že únor nemám ráda. Zvlášť v Praze, když je takhle blátivo a nad nulou. Takže vyrazte na hory a tam si zimu užívejme plnými doušky, vytáhněte lyže, běžky, sáně, natáhněte si červené vlněné ponožky, opatrujte se a neprochladněte, odlehčete stravu, večer se naložte do vany, pak se zabalte do deky a dejte si zázvorový čaj, nebojte se vlastních emocí, komunikujte a mějte se rádi :) A pokud cítíte tlak v ledvinách, dejte si jedno pivko, zalehněte do kleští a pokorně v předklonu přijímejte, co vám život nakládá. Věřte, že nikdy Vám nenaloží víc, než jste schopni unést.

Hodně životní energie vám v únoru přeje
Zuzana, Výživou ke změně

Výživou ke změně

 

LEDEN - PODPORA MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

Za chvíli tu máme LEDEN, moji milí! Konečně to venku vypadá trošku zimně, hurá, sněží! :)

V lednu je nejzatíženějším orgánem MOČOVÝ MĚCHÝŘ. Opět pro začátek lehké opakování z biologie - močový měchýř je dutý roztažitelný orgán uložený v pánvi, který shromažďuje a vylučuje moč, tekutý odpad produkovaný ledvinami. Obsah močového měchýře dospělého člověka je 500 až 1200 ml. Nutkání k močení přichází už při obsahu moči cca 250 - 400 ml, což je hodně individuální.

Nejsilnější energie močového měchýře je každý den odpoledne mezi 15 - 17 hodinou. V tuto dobu je v maximální aktivitě. Naopak nejslabší energie močového měchýře je každý den ráno mezi 3 - 5 hodinou.

Problémy močového měchýře, např. začínající zánět, poznáme snadno pálením při močení, častým nutkáním k močení, bolestí v bedrech, moč je tmavá a zapáchá. Problémy s ledvinami a močovým měchýřem se projeví i na vzhledu váčky pod očima, tmavými kruhy, také červenými fleky či vyrážkou v oblasti spodní části brady směrem ke krku a na čele v hranici vlasů, vlasy jsou nelesklé a lámavé, potíže se mohou projevit častou bolestí v krku, častými angínami, bolestí kolen, otoky kotníků, ztuhlostí šíje, ale také třeba oslabením sluchu atd. Člověk je bez nálady, má slabou vůli, strach ze selhání, nechuť cokoliv řešit.

Po psychické stránce jsou potíže močového měchýře zobrazením toho, jak vědomě vypouštíme svá přežitá témata. Doléhá na nás to, co potřebujeme vypustit a odložit. Stav močového měchýře ukazuje naši schopnost postavit se tlakům života. Problémy tohoto orgánu mohou také poukazovat na zadržovanou rozzlobenost na partnera nebo vůbec opačné pohlaví a obviňování všech. Noční pomočování dětí je odrazem problému v rodině, jak jinak - dítě se cítí pod tlakem rodičů, sourozenců, učitelů, nedokáže se prosadit normálně a vynucuje si čuráním řešit své problémy v době, kdy je mu to příjemnější. Jde o mocenský prostředek k ovládání okolí, kterému se také někdy říká „spodní pláč".

A jak tedy můžeme nejen v lednu močový měchýř podpořit a co jíst?

  • Hodně pijte! Ideálně vodu, vlažnou, ráno s citronem, který paradoxně pomůže tělu k odkyselení a zároveň dodá vitamín C, který je při zánětech důležitý. Pijte čaje (černý omezte), ideální bylinkou je kopřiva a echinacea, ale koupíte velmi dobré čajové urologické směsi např. od Grešíka. Opět jako už standardně zmíním pro zimní období zahřívací zázvorový čaj s medem a citronem. Výborné jsou i zeleninové šťávy, odšťavněte si červenou řepu s jablkem a řapíkatým celerem, doslaďte Stévií, i tohle lze snadno vypít. Můžete pít i vodu s rozpuštěnou sodou, zásaditý čaj (např. od Jentschury). Při potížích pijte opravu hodně, zkuste si to hlídat, zavodněte tělo, podpoříte tím vylučování odpadních látek. Pokud jste toho schopni, vzdejte se kávy a alkoholu, s výjimkou 2 dcl červeného vína na večer, to údajně neuškodí ;-)Jedna z babských rad při potížích s močovým měchýřem doporučuje pít skleničku červeného vína s lžičkou nastrouhaného křenu. Ale já bych to radši rozdělila.
  • Buďte v teple! Chraňte si oblast ledvin a nohy před prochladnutím. Jojo, naše babičky měly pravdu, když nás peskovaly, že nám čouhá tričko z kalhot. A jak se říká - chce to klid a nohy v teple ;-)Něco na tom bude..... Dopřejte si teplou koupel s mořskou solí nebo se zásaditou směsí Meine Base od Jentschury.
  • Zařaďte do svého jídelníčku brusinky v jakékoliv podobě. Jen pozor na brusinkové šťávy silně přislazované cukrem. Dobré jsou sušené brusinky, čerstvé jsou dosti kyselé a trpké, výborný je i čaj z listu brusinky, případně při potížích zařaďte i nějaký preparát ve formě pilulí. Totéž platí o borůvkách jako o silném antioxidantu.
  • Močový měchýř a ledviny mají rády slanou chuť. To v žádném případě neznamená víc solit, ale dodat ji například ve formě mořských řas (doporučuji pro začátek do polévek přidávat řasu Arame, která není tak cítit rybinou a není ani chuťově výrazná), Tamari, Miso, švestičky Umebushi či Umeocet, jablečný ocet.
  • Ideální pro posílení močového měchýře jsou fazole Adzuki, červená čočka, pohanka, rýže, kořenová zelenina - celer, petržel, mrkev, křen, také červená řepa, zelí, kapusta, květák, brokolice, pórek, česnek, cibule, salátové okurky, vodní meloun, bobuloviny. Tělo úplně to volá po klasických zeleninových polévkách, do kterých přidáte mořskou řasu Arame a luštěniny. Je to ideální sezónní strava, nezapomínejte na ně! 
  • A aspoň jeden tip nebo rychlý recept, za který vás vaše tělo pochválí - zkuste si udělat zimní salát z nastrouhaného zelí, červené řepy, jablka a křenu, přidejte kmín, sůl, pepř, šťávu z citronu, olivový olej a trošku medu nebo agáve sirupu, nechte uležet v lednici. Budete překvapení, jak je to skvělé!
  • Některé zdroje varují před potravinami s vysokým obsahem kyseliny šťavelové jako je špenát, rebarbora, červená řepa. Ano, kyselina šťavelová váže minerální látky, zejména vápník a železo, do nerozpustných a nevyužitelných komplexů, které mohou vytvořit krystalky až kaménky. Jde však o anorganickou kyselinu šťavelovou, která vznikne vařením uvedených potravin. Já se přikláním k názoru, že čerstvý špenát i červená řepa vám rozhodně neublíží, naopak. No a rebarboru bych teď v zimě opravdu neřešila :) Dalšími potravinami s vysokým obsahem této kyseliny jsou kakao a pravý černý čaj, tyto při potížích omezte určitě.
  • Z masa dávejte přednost rybám, ideálně těm tučnějším jako je losos nebo tuňák.
  • Někdo doporučuje konzumaci zakysaných mléčných výrobků s živou kulturou, pokud je máte rádi a dělají vám dobře, jezte je.
  • Výborná je skořice, která jak zahřeje, tak dezinfikuje. Dále zázvor, kurkuma. Ale pozor na příliš ostré a dráždivé koření.
  • Omezte cukr a sladkosti - zvýšená konzumace cukru či sladkých nápojů snižují schopnost bílých krvinek bojovat proti bakteriím, které proniknou močovodem do měchýře.
  • Omezte nebo ještě lépe vynechte bílou mouku, polotovary, dochucovadla, všechny „chemické rádoby potraviny". Zkuste co nejvíce vařit ze základních a čistých surovin, nepoužívat kořenící směsi ze supermarketů a bujóny, ze začátku je to sice jakési „nemastné-neslané", ale jde hlavně o zvyk. Vyzkoušejte úžasné směsi koření a květů v bio kvalitě do Sonnentor, vřele doporučuji!
  • Udělejte si radost a kupte si šperk s křišťálem používaným na všechny neduhy a nemoci (přiložením na sakrální čakru - podbřišek vám pomůže i při potížích s močovým měchýřem) nebo žlutým topazem. Léčebnou sílu topazu můžete využít při relaxaci nebo jej můžete nosit jako přívěsek a tím podporovat optimistickou náladu i správnou funkci žaludku, jater a močového měchýře.
  • V aromaterapii zkuste santal, bergamot  nebo zklidňující heřmánek.  

Pokud tedy v lednu pocítíte tlak v bederní oblasti, vlezte si do vany se solí s decinkou červeného, pouvažujte, co vás na duši tlačí, co je třeba pustit. Pak si natáhněte teplé ponožky, zabalte se do deky, dejte si teplou zeleninovou polévku a uvařte si konev čaje. Odpusťte, odložte všechny nepotřebné negativní emoce, co se stalo - nezměníte, vždyť každý životní kopanec nás posouvá dál na naší cestě. Žijte „tady a teď" a buďte spokojení! Ostatní přijde samo, uvidíte ;-)

Krásný a zajímavý rok 2015!

Zuzana K.
Studio Cesta ke změně

SM systém - cvičíme u nás každé úterý v hodinách Zdravé tělo a mysl !!!

 

SM Systém

Jak cvičení SM Systém léčí bolesti zadUkázka cvičení SM Systém MUDr. SmíškaCo způsobuje bolesti zadTři základní cviky SM systému


Kdo může cvičit

Cvičení je vhodné pro jakoukoliv věkovou skupinu od 5 let do 100 let – děti, ženy, muži, senioři, těhotné, nevrcholové i vrcholové sportovce. SM systém je vhodný pro lidi s problémy bolesti zad nebo kteří chtějí poruchám páteře předejít. Cvičení má také velký význam u prevence a léčby poruch velkých kloubů – kloub kyčelní, kolenní a ramenní, kluby nohou a klenba nožní. Tuto metodu využívá i mnoho vrcholových sportovců jako kondiční trénink s cílem zlepšit sportovní výkon a předejít přetížení a degeneraci páteře a velkých kloubů při sportu.

Co je SM systém

Metoda "SM systém" neboli "Stabilizační a Mobilizační Systém" se opírá o 30let postupného vývoje a 25 let klinických zkušeností s tímto cvičením u pacientů s bolestmi páteře v bederní, hrudní i krční oblasti, u pacientů s akutním výhřezem ploténky a u skoliózy. V Německu je dokonce léčba (cvičení SM systém) touto metodou hrazena zdravotní pojišťovnou.

Cvičení se skládá se sestavy cviků dle MUDr. Richarda Smíška, které pomáhají správně aktivovat spirální svalové řetězce a tím umožnují protahovat páteř směrem vzhůru a zajistí tak ploténkám mezi obratli dostatečný prostor pro léčbu a regeneraci. Díky špatným návykům (sedavé zaměstnání, práce na notebooku) máme spirální svalové zřetězení ochablé a zároveň velmi přetěžované vertikální svalové zřetězení, které způsobují stlačování obratlů k sobě a meziobratlové ploténky jsou namáhány.

Zdraví za 10minut denně

Po zacvičení 12ti cviků SM systému za 10minut, uděláte regenerační, protahovací a zároveň posilovací zdravotní program pro Vaše tělo. Díky i jednoduchosti a nenáročnosti, lze provádět doma, na zahradě či u vody. Stačí si jen koupit elastické lano a můžete cvičit.

Jak začít

Pro dokonalé naučení 12ti základních cviků, doporučujeme absolvovat cvičení SM systému ve skupině, kde na Vás bude dohlížet zkušený cvičitel. Pro bezchybnost cvičení a jistotu během provádění cviků je vhodná individuální lekce u terapeuta s manuálními technikami SM systému.

Cvičení SM Systém nejen pro těhotné matky

SM Systém je výborné nenáročné cvičení v těhotenství, kdy zdravě posiluje svaly břišní, hýžďové a svaly pánevního dna. Díky propracovanému systému, se během cvičení protahují svaly přetěžované, jako je oblast krční a dolní část zad – bederní oblast. SM Systém je cesta ke zdraví maminky i dítěte.

SM Systém a skolióza

SM systém léčí skoliózu skrze aktivaci svalových spirál. Tyto spirály vytahují páteř nahoru a dochází k její trakci. Díky cvičení SM systému, dochází k centraci páteře a vyrovnávání skoliotického držení těla. Viditelné výsledky, při pravidelném cvičení, se dostaví za 1-3měsíce při cvičení 2 x 30 minut každý den.

Nord Walking a SM systém

Nord Walking je populární sportovní aktivita, která má pozitivní vliv na zdraví. Často je prováděna špatně a mnoho příznivců této aktivity si ubližují, místo aby si pomáhali. Přečtěte si doporučení pro toto cvičení z pohledu SM systému a jak se vyvarovat špatným pohybovým návykům. Utužte a prohlubte si zdraví do 100 let.

SM systém pro seniory s Artrózou

Mnoho seniorů má problémy s Artrózou v kyčelním a kolenním kloubu a obecně mají problémy s bezbolestnou chůzí. SM systém díky vyrovnání osy těla a správnému aktivování spirál, umožní zastavení a dokonce i zlepšení problému a artrózou. Zároveň umožní prodloužit dobu bezbolestné chůze a to v jakémkoli věku do 100 let.

Norbekova zázračná rozcvička - cvičíme u nás v pondělí a ve středu !!!

Před lety se objevilo „na trhu“ další cvičení, jehož autorem je Mirzakarim Sanakulovič Norbekov. Před deseti lety přijel i do České republiky, ale moc tady neuspěl. Odjel se slovy: „Pokud budete mít vy Češi o moje cvičení zájem, přijeďte za mnou do Moskvy.“ Jeho cvičení se ale přece jenom k některým Čechům a předpokládám i Moravanům a Slezanům dostalo. Nejenže tady vyšly jeho tři knihy – Jak se zbavit brýlí, Trénink těla a duchaLekce Dr. Norbekova, ale cvičení podle Norbekova lze objevit i na You Tube ve více nahrávkách, nechybí ani ta s úvodním slovem jeho autora.

https://www.youtube.com/watch?v=61sAOYmr0wE

Další videa a informace najdou zájemci znalí ruštiny také na oficiálních stránkách www.norbekov.com.

 

Mirzakarim Sanakulovič Norbekov - Zázračná rozcvička

Norbekovova metoda spočívá v jednoduchém, ale účinném cvičení, které vám pomůže zlepšit respirační, trávicí, kardiovaskulární, nervový, endokrinní a imunitní systém. Obnovuje flexibilitu těla i mysli.

Cvičení podle Norbekova začíná u uší. Tento orgán dokáže divy. Masáž ucha podporuje lepší prokrvení svalů, zmírňuje bolesti kloubů, podporuje trávení, odbourává stres, zlepšuje spánek, harmonizuje mysl, uvolňuje šíji, pomáhá při častých zánětech močových cest, posiluje imunitní systém, zlepšuje dýchání… Zkrátka na uších jsou reflexní body, které dokážou nastartovat správnou funkčnost těla.

Následuje cvičení prstů a zápěstí u rukou a pokračuje postupně procvičením celého těla. Podstatou jeho cvičení je, že spolu s tělesným cvičením cvičíte i mysl. Získáte schopnost řídit psychický stav za všech okolností a rozvíjet tak odolnost vůči stresu. Ostatně sám Norbekov říká, že úspěšnost jeho „léčby“ spočívá pouze jedním procentem ve fyzickém cvičení, devadesát devět procent úspěchu se odehrává v našich hlavách. Umožňuje proto odhalit vnitřní rezervy a dovednosti, nastoluje emocionální rovnováhu, rozvíjí pozitivní charakterové vlastnosti a pomáhá řešit problémy.

Zvláštní důraz pak klade na zlepšení sluchu a zraku. Slibuje téměř stoprocentní účinnost.

 

Vyzkoušela jsem Norbekova

Terapeutka Jitka Říhová podle Norbekova začala cvičit. Vedla v Benešově dokonce i kurzy. Dnes už jí stačí dvakrát třikrát týdně si zacvičit. A jak tvrdí, všech pětašedesát cviků zvládne za čtvrt hodiny. Ke cvičení se dostala opačně. Ne tak jako většina lidí, že začnou nejprve trénovat tělo, a pak eventuálně začnou trénovat i svoji mysl. Jako terapeutka si uvědomila, že nestačí pracovat jenom s myslí člověka, ale je třeba zapojit i jeho tělo a „srdce“. „Nikdy mě tělo nezajímalo, věnovala jsem se vždycky pouze mysli s pomocí metody RUŠ (´ruš, co ti vadí´), která rychle a přímočaře řeší aktuální problémy; učila jsem klienty autohypnóze. Sama na sobě jsem si ověřila, že rozhýbu-li nejen mysl, ale i tělo, je účinek daleko vyšší,“ říká Jitka Říhová.

Její kurz navštěvovala i třiaosmdesátiletá paní po operaci srdce. „Vždycky se mě ptala, jak je možné, že v tělocvičně všechny cviky bez problémů zacvičí a doma se zadýchá už při přípravě čaje. Ona totiž v té tělocvičně netrénovala jenom tělo, ale při cvičení zapojovala i mysl,“ podotýká terapeutka.

„Vy zase sedíte v kanceláři a vyřizujete faktury, a vy přemýšlíte, jestli doma nebrečí dítě,“ komentovala často Jitka Říhová chování účastníků svého kurzu. Poznala na každém, zda svoji mysl nechává ležet ladem. Tvrdí, že pozitivní účinky klient cítí již po třech cvičeních, někdy i dříve.

 

Nemusím, chci

Rychlost cvičení nerozhoduje, ale důležité je cvičit správně. A cviky by neměly bolet. Měsíc i déle pak trvá, než se člověk naučí mít správně naladěnou mysl. Dokázat zapojit a udržet nastavenou mysl na pohodu je totiž těžší. Sama je přesvědčena, že si to osvojí každý, i když připouští, že s knížkou v ruce je to obtížnější, než s vyškoleným lektorem.

„Musím se učit, musím pracovat, musím uklidit… musím cvičit. Pokud si budete říkat, že něco musíte, včetně toho, že musíte cvičit, tak je to špatně. Když si ale řeknete, že se chcete cítit dobře a představíte si přitom místo, které máte rádi, a začnete cvičit, pak se vaše cvičení mnohem více zefektivní, výsledky se dostaví podstatně dříve. Opravdu se budete cítit lépe, protože kladnou myslí ovlivňujete průtok krve v těle a ten samozřejmě ovlivňuje činnost všech vnitřních orgánů, svalů i mozku, což je ostatně také sval. Pokud se cítíte dobře, motivuje vás to cvičit dál. Postupně se tak naladíte na pozitivní vlnu i v každodenním životě, vaše sebehodnocení stoupá,“ vysvětluje terapeutka.

Jitka Říhová přiznává, že když totálně změnila myšlení, bála se, že přijde o všechny kamarády. Přišla. Ale potkala jiné, třebaže nebydlí hned za rohem. Raději se vidí s někým stejně pozitivně naladěným jednou za měsíc, než každý týden s pesimistou, který jakoukoliv událost nahlížel jen z negativní stránky. Naopak noví přátelé s ní hledají východisko i z problémů, jimž se nikdo nevyhne.


<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>